Mosul: Vyrabovaná kolébka civilizace

18. května 2017

Hrobka proroka Daniela, zničená v létě roku 2014.

Lenka Hrabalová

V sutinách se občas objeví úlomek kamenného křídla či opracované plochy, popsané klínopisem. Tisíce let staré sochy byly nejdříve zničeny kladivy a palicemi, zkázu dokonala výbušnina, která je rozmetala. Mosulské muzeum – se všemi jeho památkami a skvosty – je obrácené v prach. Mohla jsem se o tom přesvědčit na vlastní oči.

Vydali jsme se do západního Mosulu v doprovodu několika mužů z ERD – Jednotky rychlého nasazení irácké armády. Ta už od podzimu 2016 postupně dobývá město a doufá, že se do konce května celé vrátí zpět do rukou vlády. Dva a půl roku nadvlády Islámského státu zanechalo nesmazatelné stopy i na tváři samotného města.

Dědictví v troskách

Severoirácký Mosul leží v jedné z nejdéle obývaných oblastí světa, které se někdy říká „kolébka civilizace“. Zdejší stovky i tisíce let staré kultury tady po sobě zanechaly stopy, o nichž se věřilo, že jsou nesmazatelné.

Islámský stát dobyl Mosul v červnu 2014, o dva měsíce později ovládl i oblast na východ od města – Ninivské pláně. Už v červenci začali islamisté s ničením historických míst. Byly mezi nimi například hrobky proroků Daniela a Jonáše či svatyně Imáma Awn ad-Dína, která přežila i řádění Mongolů. Následovala další místa. Destrukce probíhaly pomocí buldozerů, mnohé památky tak byly srovnány se zemí.

Historii nefalšovaného orientálního města nezasaženého turistickým průmyslem dnes pustoší válečná fronta. Ta se postupně posouvá k uličkám historického centra, kde se pravděpodobně brzy odehraje poslední fáze dobývání Mosulu.

Zkáza však paradoxně přinesla i jednu archeologickou zajímavost. Po zničení hrobky proroka Jonáše začali radikálové na tomto místě kopat tunely, které odkryly základy starověkého paláce a nádherné asyrské reliéfy. Na důkladné prozkoumání tento nezamýšlený „objev“ teprve čeká, zatím je vidět jen několik hlubokých studní, polosesuté místnosti se sloupy, keramika, kosti a již zmíněné alabastrové reliéfy.

Zpeněžená historie

Podpořte Reportér sdílením článku