Jak šly roky s královnou Alžbětou II.

Homepage

Před deseti lety se stala nejstarším panovníkem v dějinách království, od roku 2015 i nejdéle vládne. Nyní oslavila britská královna Alžběta II. devadesáté první narozeniny. Prohlédněte si snímky jubilantky od mládí do dnešních dnů.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Mládí

• Měla jediného sourozence, o čtyři roky mladší sestru Margaretu (zemřela v roce 2002). 

• Učila se jezdit na koni, plavat, vařit, starat se o děti, vyšívat a… řečnit. Vystudovala ústavní historii a náboženství. 

• Za války roce 1945, to jí bylo devatenáct, sloužila v uniformě ženského pomocného sboru.

 

Sedmnáctiletá Alžběta v roce 1943 s jedním ze svých oblíbených koní, kdy jako princezna zrovna pobývala v Norfolku.

 

Svatba

• V listopadu 1947 se vdala za vzdáleného bratrance Philipa, vévodu z Edinburghu (ten se letos dožívá 96 let).

•  Manželé spolu mají čtyři děti – Charlese (1948), Annu  (1950), Andrewa (1960) a Edwarda (1964). 

 

Svatební fotografie princezny Alžběty a prince Filipa. Vzali se 21. listopadu 1947 a o rok později se jim narodil první syn Charles.

 

Novomanželé Alžběta a Filip krátce po svatbě na venkově v Hampshire. Psal se rok 1947 a královně bylo jedenadvacet let.

 

Na trůnu

• Na trůn dosedla po smrti svého otce Jiřího VI. v roce 1952 ve svých šestadvaceti letech.

• Televizní přenos z korunovace sledovalo 20 milionů obyvatel království, dalších 12 milionů lidí jej poslouchalo v rozhlase.

• Za dobu její vlády se ve funkci vystřídalo třináct premiérů. Tím prvním byl Winston Churchill a zatím poslední je aktuální ministerská předsedkyně Theresa May.

 

Korunovace proběhla 2. června 1952, Alžbětě bylo šestadvacet let. Šlo o první obřad tohoto druhu, který vysílala živě televize.

 

Po boku nové královny defilovali při korunovaci biskupové z Bathu, Wellsu a Durhamu.

 

Zajímavosti

• V roce 1981 na ni při slavnostním defilé v ulicích Londýna bylo vystřeleno šest nábojů. Královna díky svým jezdeckým schopnostem zvládla svého koně a pokračovala v jízdě.

• V roce 1982 se v její ložnici v Buckinghamském paláci objevil cizí neznámý muž. Královna údajně zůstala zcela klidná a do příjezdu policie s ním deset minut rozprávěla. 

• Nejčernější letopočtem jejího života lze nazvat rok 1992. Její dcera se rozvedla, jeden syn se rozešel s manželkou a manželství druhého procházelo krizí. Windsdorský hrad byl poničen požárem a ona sama byla vystavena veřejnému přetřásání dvorních potíží.

• V roce 1996 napsala dopis synovi a snaše, Charlesovi a Dianě, ve kterém označila jejich rozvod za žádoucí. O rok později matka královniných vnuků zemřela se svým milencem při autonehodě v pařížském tunelu.

• Královna umí překvapit, objevila se například ve filmové scéně při zahájení olympiády v Londýně v roce 2012 vedle Daniela Craiga coby Jamese Bonda – toto vystoupení jí vyneslo cenu BAFTA za „patronaci nad britským filmovým průmyslem“.

 

Při slavnostním zahájení nového zasedacího období parlamentu v roce 2014. Královna se tohoto tradičního ceremoniálu účastní každý rok.

 

S manželem Filipem, vévodou z Edinburghu a všemi čtyřmi dětmi v roce 2007 u příležitosti výročí diamantové svatby.

 

Temné plány 

• Královský dvůr má vypracovaný podrobný plán pro okamžik, kdy Alžběta II. zemře. Operace jménem London Bridge má více scénářů, záleží na okolnostech, za jakých se tak stane – například i na tom, zda k úmrtí dojde ve dne, nebo v noci. 

• Je rovněž důkladně popsáno, jak a komu se budou poskytovat informace o královnině smrti a kdy bude zpráva poskytnuta médiím. Dále je přesně stanoveno, kdy se bude konat pohřeb či jakým způsobem dojde k výměně mincí, bankovek a poštovních známek.

• Královnina matka, která zemřela v roce 2002, se však dožila 100 let…

 

Na přehlídce koní na Windsorském hradě v roce 2015. Prvního koně, shetlandského poníka, dostala od svého otce již ve čtyřech letech.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama