Glosa

AirBnB: Konec ideálů, další vynález budí rozpaky

12 / 11 / 2017

Byl jednou jeden pražský činžák aneb proč si služba AirBnB zaslouží regulace.

Byl jednou jeden pražský činžák aneb proč si služba AirBnB zaslouží regulace.

Na život se svou vlastní naivitou jsem si už tak nějak zvykl, co mi ostatně zbývá. Kolikrát jsem se už nadchl pro nějakou novinku, která by mohla udělat ze světa příjemnější místo, a ono ne. Místo pokroku... přinejmenším rozpaky. 

Posledním takovým zářezem je Airbnb, respektive „kolaterální škody“, které tato služba zprostředkující pronájem ubytování způsobuje. „Popelnice jsou věčně přeplněný, pytle s odpadkama se válí volně po baráku. Vajgly se hází z oken na dvorek, flašky od vína a plechovky od piv rovnou na ulici. Výtah pětkrát denně nejede, protože cizinci přece nemusejí zavírat v pátým patře dveře od výtahu – zato v něm můžou zvracet. V noci je fakt paráda poslouchat japonský, německý nebo anglický ožralecký odrhovačky. Protože máme centrální kotelnu se zásobníkem, ráno a večer už kolikrát neteče teplá voda. A to všechno za milosrdných patnáct tisíc měsíčního nájmu, což nemyslím ironicky, jsem za to opravdu vděčný.“ Nájemník, který poskytl tuhle výpověď, nechce zveřejňovat své jméno a má proto celkem srozumitelný důvod: „Bojím se proti tomu vyjíždět, aby mě majitelé baráku nevyhnali.“ Dotyčná adresa se nachází poblíž Václavského náměstí, ovšem nikoliv v těch nejvykřičenějších ulicích, kde jsou pelechy všech neřestí. Na tři domácnosti s dlouhodobými nájemníky připadá osm rychloobrátkových bytů pro Airbnb.

Služba, která ve svých začátcích působila tak sympaticky, má dnes na triku víc problémů: daňové úniky, rušení nočního klidu v rezidenčních čtvrtích, žádná evidence o ubytovaných. Těžko se divit, že regulace jsou na spadnutí. 

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat