Ze staré Číny

23. února 2018

Jossův dům v Kantonu, kolem roku 1865, polovina stereofotografie

Neznámý autor

Fotografie z čínského města Kanton, pořízená před více než 150 lety, nám může připomenout čínský nový rok, který tentokrát vyšel na polovinu února. A protože podle zvěrokruhu je současný letopočet rokem psa, dovolíme si též i úvahu o psu, pro něhož je typická oddanost, ale dokáže i vycenit zuby.

V čelním záběru vidíme dům s pozoruhodnou řezbářskou výzdobou a malovanými výjevy (v horní části). Na originálu stereofotografie je anglicky doplněn identifikační popisek: Kanton, Joss House.

Kanton je město v jižní Číně, i s aglomerací má dnes asi čtrnáct milionů obyvatel. Označení Jossův dům se používalo pro tradiční čínské svatyně, které sloužily pro uctívání idolů nebo modly.

Nový rok je nejvýznamnějším z čínských svátků a jeho datum je určeno astronomicky – kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem, letos vyšlo na 16. února. Letopočet 2018 bude podle zvěrokruhu rokem psa.

Psí symbolika

Pro psa je typická oddanost a věrnost, ale dokáže také cenit zuby i zaútočit. V této souvislosti může být symbolické, že malby na domě v Kantonu zobrazují prince ze zemí platících čínskému císaři tribut. Na přiložené reprodukci je obtížné to rozluštit, ale při podrobnějším prozkoumání lze vidět tyto prince na cestě k čínskému císaři, na vyobrazeních po pravé straně od dveří pak císaře, jak prince a jejich hold svému majestátu přijímá.

Jossův dům v Kantonu, kolem roku 1865, polovina stereofotografie

Neznámý autor

Stojí za to připomenout, že čínský tributární systém vycházel z přesvědčení, že Čína je středem civilizace a kultury, které je vzorem pro okolní svět, a že nečínské státy jsou povinny přinášet Číně tribut. Tím jednak uznávají své podřízené postavení, ale zároveň mohou obchodovat a případně i získat bezpečnostní záruky. Můžeme hovořit o sinocentrickém mezinárodním pořádku, který kvetl zejména v období dynastie Ming (1368 – 1644).

Ze vzdálené ciziny

Podle popisky byl Joss House v době vzniku snímku sídlem velení 70. regimentu britských sepoy (indičtí vojáci ve službě britské královny). Autorem mohl být Felice Beato, který tento dům v roce 1860 prokazatelně fotografoval. Stereofotografie je opatřena razítkem obchodního domu U města Paříže, který v Praze v Celetné ulici prodával zboží ze vzdálené ciziny.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku