Internet za velkou zdí

Homepage

Jak se připravit na cestu do Číny.

To, že Čína blokuje významnou část internetu, aby se místní zbytečně nerozptylovali některými informacemi, je známý fakt. Něco jiného je to na vlastní kůži zažít.

Obcházení Velkého čínského firewallu, tedy digitální hradby stojící mezi vaším počítačem nebo mobilem a v Číně blokovanými službami (což může být třeba i firemní e-mail, pokud běží na platformě rozšířeného a v Číně blokovaného gmailu od Googlu), je stále víceméně tolerované a jednoduché. Pokud se tedy před vstupem do země řádně připravíte.

Můžete si třeba nechat poslat SIM kartu z Hongkongu a zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Fungují – bez blokování obsahu – i v kontinentální Číně a nemusíte zároveň platit ani 300 korun za každý megabyte českému operátorovi. Nebo si před příjezdem do Číny stáhnete do všech zařízení aplikaci na bezpečné přesměrování internetového spojení (takzvané VPN) a blokování obsahu se tak vyhnete.

Jestli to neuděláte, užijete si hodně legrace hledáním funkčních odkazů na takové služby. Například internetový vyhledávač bing od Microsoftu, který v Číně blokován není, vám na první zcenzurované stránce s vyjetými odkazy vysvětlí, že VPN služby jsou nyní v Číně blokované, a nabídne fůru odkazů na články vysvětlující, že to tak je správně a zahraniční provozovatelé s tím souhlasí.

Pokud ale podobné vtipy nemusíte a chcete ušetřit dost času, zařiďte si a zkontrolujte si to všechno – klidně a svobodně – opravdu ještě před odjezdem.

Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama