Americký sen

fofo Marek Kučera

Není jim ani pětadvacet. Za tři roky podnikání už poslali na prestižní školy v USA přes stovku českých středoškoláků. A domluvili jim stipendia za desítky milionů korun. Nyní se rozhodli, že změní i české vzdělávání – koupili pětasedmdesátiprocentní podíl v soukromém EKO gymnáziu Praha a chtějí tu vyučovat v americkém stylu. Ondřej Kania a Tomáš Jízdný.

Prodávají americký sen a taky ho tak trochu žijí. Tomáš Jízdný a Ondřej Kania, majitelé společnosti J&K Enterprises, jsou nejlepší kamarádi od školky. V devatenácti spolu začali podnikat – založili agenturu na zprostředkování středoškolského studia na amerických internátních školách. Tehdy lhali, že je jim třiadvacet, aby přišli klientům věrohodnější. Dnes lhát nemusí, třiadvacet už jim bylo a mluví za ně výsledky: firma jen letos zprostředkuje služby ve vzdělávání za 60 milionů korun, účetní obrat mají k 18 milionům korun. Do nadcházejícího školního roku 2016/17 pomohli šedesátce českých studentů ušetřit na školném celkem přes 45 milionů korun.

Do všeho, co klientům nabízejí, se promítá jejich osobní zkušenost. Přestože jsou oba úplně jiní a jiné jsou i jejich příběhy – dohromady však daly jejich podnikání smysl.

V patnácti se tehdejší studenti brněnské obchodní střední školy Ondřej a Tomáš shodli, že jim český styl vzdělání zkrátka nesedí, potlačuje jejich bouřící se individualitu. A začali snít o tom, jaké by bylo jít studovat někam ven.

Tomáš Jízdný nakonec zůstal jen u snění. „Netušil jsem, jak školu vybrat, bylo to neznámé území. Neuměl jsem si představit, že bych jen tak, bez zkušenosti, poslal někam milion korun na školné, krom toho to byly nedosažitelné peníze.“

Naopak Ondřej Kania do toho skočil po hlavě. Už těch životních zvratů předtím pár zažil: v deseti letech odešel kvůli složité situaci v rodině bydlet k prarodičům. V šestnácti vystřídal už tři střední školy. „Pořád jsem vyrušoval, nebavilo mě to, nechtěl jsem nejvíc času trávit tím, abych se učil zrovna věci, které mi nejdou. Chtěl jsem rozvíjet, co umím,“ vzpomíná na střet s institucí.

Do Ameriky

Podpořte Reportér sdílením článku