Španělské Elche: palmový ráj pro každého

15. května 2018

V palmovém háji jsou dva hotely, můžete se ubytovat i v bungalovech.

Lucie Šmoldasová

„Všechno zničte, ale palmový háj zachovejte!“ řekl prý Jakub I. Dobyvatel, když v roce 1265 získal Elche zpět z rukou Maurů. Dodnes je tu nejrozsáhlejší palmový háj v Evropě a zdejší stromy opylovává profesionální „palmerero“ – údržbář palem.

Z věže Chrámu Panny Marie se rozhlížím do všech stran. Tenhle výhled uklidňuje. Ačkoli jsem v centru města, kde za arabské éry stála hlavní mešita, okolo převládá zelená plocha největšího palmového háje v Evropě. Palem je tu zhruba 200–300 tisíc, některé přesnější odhady uvádějí 230 tisíc.

Palmový háj „Palmeral“ tvoří celkem 93 zahrad. Jsou buď soukromé, nebo patří městu a za pár eur se do nich můžete podívat a nakoupit čerstvé datle, likér nebo třeba „datlový chleba“ – plody palem slisované s mandlemi do sladké placky.

Huerto del Cura, v překladu Knězova zahrada, je pojmenovaná po místním faráři, jemuž patřila před více než sto lety. Zdejší mikroklima umožňuje pěstovat stromy a keře z celého světa. Palmy chrání ovocné stromy před větrem a přímým sluncem, proto se jim zde daří lépe než na otevřeném prostranství.

K vidění je například i černý bambus, typický pro Japonsko, rostou tu citronovníky, pomerančovníky či granátovníky. Z kaktusů zaujme „tchýnina židle“. Vypadá jako zakulacené štokrle a výklad praví: pokud vás tchýně naštve, posaďte ji na něj.

Údržbář palem

Palmy do Elche údajně přinesli Féničané, rostly tu tedy už zhruba před dvěma a půl tisíci lety. Systém pěstování a zalévání však k dokonalosti dotáhli Arabové, díky nimž v parcích zurčí nenápadné levády – korýtka s vodou.

Podpořte Reportér sdílením článku