Petrohrad truchlí

Homepage

Obyvatelé Petrohradu se od pondělí shromažďují na pietních místech, aby uctili památku obětí bombového útoku. Ke stávajícím národním památníkům i k těm nově vznikajícím nosí květiny a zapalují svíce.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Při bombovém útoku pod centrem Petrohradu zemřelo v pondělí čtrnáct lidí a desítky jich byly zraněny. K explozi došlo mezi stanicemi Technologický institut a Senné náměstí, v jiné stanici – Náměstí povstání – byla nalezena další bomba, která nevybuchla.

Za strůjce útoku byl označen Akbaržon Džalilov z Kyrgyzstánu, který si bombu vyrobil doma. V Petrohradě žil šest let, jeden čas pracoval jako kuchař v sushi baru. Předpokládá se, že nálož měl v batohu na zádech. Po výbuchu zůstala z jeho těla jen hlava.

Džalilov se narodil ve městě Oš na jihu Kyrgyzstánu, kde také dodnes žijí jeho rodiče. Tato oblast je podle bezpečnostních expertů centrem středoasijských islámských radikálů. Stovky místních muslimů se prý vydaly do Sýrie a Iráku bojovat v jednotkách Islámského státu.

Poblíž místa, kde došlo k explozi, vzniklo improvizované pietní místo. Uctít památku obětí sem přišel i prezident Vladimir Putin, který byl v době atentátu byl v Petrohradě na oficiální návštěvě. Spekuluje se, že útok mohl mít souvislost se zapojením Ruska do bojů v Sýrii.

Jako hrdina je nyní v Rusku oslavován řidič, který řídil soupravu v místě exploze – padesátiletý Alexandr Kaverin. Po výbuchu dokázal odvézt vagony do nejbližší stanice a tím umožnil evakuaci, která mnoha lidem zachránila život – pomoc se k nim dostala o to dříve.

 

 

Obyvatelé Petrohradu zapalují svíčky u stanice metra Spasskaya.

 

Stovky lidí přicházejí každý den uctít památku obětí k památníku, který vznikl poblíž stanic metra, kde došlo k útoku.

 

Vstup do stanice metra Spasskaya v Petrohradě.

 

I v Moskvě lidé přinášejí květiny a chodí uctít památku obětí útoku.

 

Pieta u ruské ambasády v Berlíně.

 

U stanice Technologický institut, poblíž které útočník bombu odpálil.

 

​​​​​​​ Květiny na improvizované pietní místo přinesl i prezident Vladimir Putin.

 

Snímky si můžete prohlédnout i v galerii.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama