Anketa

Jaká je vaše nejmilejší píseň o lásce?

08 / 05 / 2017
590b3cf19c40d6e6c28c33b0 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​JAROMÍR HONZÁK
Kontrabasista
Vedoucí Katedry jazzové hudby na HAMU nyní vystupuje se skupinou Čikori.

 

Hypnóza od Seala

Většinou se soustředím víc na hudbu než text, a tak mi píseň o lásce může uniknout. Říká se, že muzikant by měl vědět, o čem je píseň, kterou hraje, ale mám protiargument: ty, které mám rád, mám rád, i když nerozumím textu. Lze předpokládat, že většina písní je o lásce, a tak je velká šance strefit se... Napadá mě Kiss From A Rose od Seala. Poprvé jsem ji slyšel z rádia mezi regály Delvity a k nákupu to rozhodně nepřispělo, je to jedna z písní, které na mě mají hypnotický účinek. Jako by promlouval někdo z mé minulosti nebo budoucnosti. Ne textem, ale hudbou, samozřejmě.

 

590b3d099c40d6e6c28c3587 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​JIŘÍ SUCHÝ
Divadelník
Roku 1959 založil s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor, ve kterém coby ředitel působí dodnes.

Ach, ta láska nebeská

Ta píseň o lásce není nejmilejší proto, že by působila na mé city – co se lásky týká, na mé city nepůsobí žádná píseň, nýbrž úplně jiné věci. Jmenuje se Ach, ta láska nebeská a je trapné, že jsem pod ní podepsán já, ale mám ji rád z několika důvodů. Pro pěknou melodii, kterou Jiří Šlitr opatřil můj nevalný text, pro nádhernou interpretaci Evy Pilarové s Waldemarem, a proto, že se při ní zamilované bytosti v hledišti Semaforu držely za ruce. Posledním z důvodů je, že ta píseň co do úspěšnosti předčila naše očekávání, a po mnoho let patřila mezi nejúspěšnější hity. Takovou její spoluautor musí milovat, nebo ne?

 

590b3cf29c40d6e6c28c33be MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​SZIDI TOBIAS
Šansoniérka
Slovenská zpěvačka a herečka právě vydává album Sedmoláska.

Láska na dně oceánu

Chcete-li jen jednu jedinou, vybírám čtyřiatřicetiletého všestranného umělce původem z Lyonu s přezdívkou Woodkid a jeho píseň I love you, kterou najdete například na soundtracku k filmu Divergence. Je to příběh o muži, který se utopil ve studených vodách oceánu poté, co ztratil milovanou osobu; neboli příběh o muži, který zemřel dvakrát: „Je nějaká šance, že bys mohla vidět také mě? Protože já tě miluji,“ vyznává se zpěvák. Načež pokračuje: „Ve vlnách jsem ztratil všechny tvé stopy. Kde jsi?“

 

590b3d089c40d6e6c28c3579 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​BIANCA BELLOVÁ
Spisovatelka
Její nový román Jezero získal Magnesii Literu a v dubnu také Cenu EU za literaturu.

505 od Arctic Monkeys

Těžko vybírat mezi oblíbenci – Richardem Hawleyem, Joni Mitchell, Nickem Caveem, Ane Brun, Damonem Albarnem... co takový Vladimír Merta? Můžu leda zmínit, co poslední dobou poslouchám nejčastěji: Arctic Monkeys. Alex Turner je geniální textař i muzikant, jeho texty v sobě mají správnou dávku předstíraného chlapáctví pod slunečními brýlemi a skrývané vnitřní křehkosti i pochybností. Vybírám tedy píseň 505, která dokáže navodit intenzivní pocit stesku po něčem, co jste nikdy neměli.   

 

Galerie (5) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat