Jak vznikaly nejslavnější stavby USA

Homepage

V dnešní honbě velkoměst o co nejvyšší mrakodrap si už těžko umíme představit, jakou slávou bylo slavnostní rozsvěcení Empire State Building v New Yorku. Podobně fascinovaně lidé sledovali sestavování Sochy Svobody, přemosťování průlivu Golden Gate, dokončování kamenných tváří amerických prezidentů...

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Empire State Building

Stavět se začalo na jaře 1930 a termín dokončení byl šibeniční. Práce musely být rozepsány do každé minuty, ani jedna nesměla být promarněna. Díky tomu mohl 1. května 1931, tedy po jednom roce od zahájení stavby (!), prezident Herbert Hoover stisknout ve své pracovně ve Washingtonu tlačítko a v New Yorku se vzápětí rozsvítilo slavnostní osvětlení na dodnes nejznámějším newyorském mrakodrapu.

Empire State Building měří 381 metrů, má 103 poschodí a 42 let šlo o nejvyšší budovu na světě; v roce 1973 ji předběhla severní věž Světového obchodního centra.

Původně měla mít budova 80 pater. Aby svou výškou předběhla Chrysler Building, byla výška na poslední chvíli zvednuta o 23 pater.

 

Socha Svobody

Městu New York ji v roce 1886, tedy 110 let po vyhlášení Deklarace nezávislosti, darovali Francouzi jako připomínku pomoci, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji s Velkou Británií. Za návrhem stojí architekt Frédéric Bartholdi, s konstrukcí mu pomáhal Gustave Eiffel. Výška sochy je 46 metrů, dalších 47 metrů měří podstavec, zelené zbarvení je dílem zoxidované mědi. Ve tváři se ukrývá podoba skutečné ženy: římskou bohyni svobody Libertas ztvárnila Isabella Eugénie Boyerová, vdova po slavném výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi. 

 

Vpravo předloha pro tvář Sochy svobody, francouzská modelka Isabella Eugenie Boyerová.

 

Socha byla nejdříve celá postavena ve Francii a až po dokončení po částech doplula do Ameriky. Trvalo několik měsíců, než ji opět sestavili.

 

Hooverova přehrada

Přehrada, pojmenovaná podle tehdejšího ministra financí a pozdějšího prezidenta Herberta Hoovera (prvního muže v čele USA, který se narodil západně od Mississippi), slouží od roku 1935 k výrobě elektřiny a zároveň je vyhledávanou turistickou památkou. Pojme takový objem vody, kolik jí proteče řekou Colorado za dva roky, vzdutí dosahuje do vzdálenosti 185 kilometrů. Při její stavbě zemřelo 112 lidí; první obětí byl J. G. Tierney v roce 1922, tou poslední pak shodou náhod jeho syn Patrick W. Tierney, který se o třináct let později při nehodě utopil.

 

Ani dnes, osmdesát let po dokončení stavby, nejsou betonové kvádry uvnitř přehrady ještě stoprocentně ztvrdlé.

 

Mount Rushmore

S nápadem vytvořit obří podobizny čtyř amerických prezidentů (Washingtona, Jeffersona, Roosevelta a Lincolna), přišel historik Doane Robinson. Na stavbě pracovaly čtyři stovky dělníků po čtrnáct let (1927 – 1941), sochař Gutzon Borglum během této doby zemřel, nahradil ho jeho syn. Původně mělo sousoší zobrazovat prezidenty až do pasu, postupně ale došly peníze a zůstaly jen hlavy. Podle legendy zde byly položeny základy fenoménu jménem coffee break: vyčerpaní kameníci se jednoho dne při krátkém odpočinku zahřívali popíjením kávy, což se velmi ujalo. 

 

Architekt Gutzon Borglum se synem, který po jeho smrti ve stavbě pokračoval, u obličeje Thomase Jeffersona.

 

Památník tvoří hlavy prezidentů George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Nachází se v Jižní Dakotě.

 

Golden Gate Bridge

Symbolem San Franciska je od roku 1937 ocelový most přes úžinu Golden Gate. Autorem konstrukce byl chicagský inženýr Joseph Strauss, prvky ve stylu art deco přidal Irving Morrow. Stavba trvala třiapadesáti měsíců, o život přišlo jedenáct dělníků. Kvůli mohutným přílivům a odlivům, povětrnostním podmínkám a častým zemětřesením bylo vybudování mostu v této oblasti Kalifornie dlouho považováno za nemožné, dnes přes něj projede 120 tisíc aut denně. S rozpětím pilířů 1280 metrů a celkovou délkou 2732 metrů byl do roku 1964 nejdelším visutým mostem na světě.

 

Oranžová barva mostu, která varuje lodě, je na některých částech mostu nahrazována méně toxickou šedivou.

 

Lincolnův památník

Základní kámen monumentu k uctění památky prezidenta Abrahama Lincolna, zavražděného v roce 1865, byl položen v roce 1915, slavnostní otevření proběhlo o sedm let později. Henry Bacon navrhl památník ve stylu antického chrámu: Pantheón umístěný na washingtonské ose National Mall tvoří 36 sloupů, což odkazuje na počet států, které byly součástí USA v době Lincolnovy smrti. Mramorovou sochu sedícího prezidenta v nadživotní velikosti (5,8 metrů) zhotovil sochař Daniel Chester French. Památník je otevřen denně od osmi ráno do půlnoci, kromě 25. prosince.

 

Socha Abrahama Lincolna ve Washingtonu je vytesána z osmadvaceti mramorových kvádrů.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama