Inovátoři: Miminka na síti

Byznys

Obrázky z ultrazvuku, které zná každý nastávající rodič, přenesli na internet. A kromě toho, že se maminky mohou kochat a chlubit, jsou tu i nové možnosti, jak se snímky dále pracovat. Firma FetView z pražského Karlína má velké plány v oblasti medicínských analýz.

Ve dvanácti začal David programovat, v šestnácti, v roce 1996, spolu s otcem založil svůj první webový portál. Jmenoval se gyn.de a věnoval se, jak název napovídá, gynekologii. Tedy oboru, v němž se otec Davida Dostala pohybuje celý život a v němž nyní působí i firma FetView.

Rodiče Davida Dostala emigrovali v roce 1979 z komunistického Československa, o rok později se jim narodil syn. Otec je gynekolog a porodník v německém Stuttgartu a právě u něj začala cesta programu FetView. „Otec používal programy od naší konkurence a byl s nimi nespokojený, tak jsme se dohodli, že zkusíme udělat takový, který by sloužil lépe,“ popisuje David Dostal. 

 

Na programu se začalo zlehka pracovat od roku 2010. Nejprve se pracovalo na propojení ultrazvuku s cloudovým úložištěm dat. Tedy aby byly snímky uložené na internetu a dalo se k nim přes příslušné zabezpečení kdykoli dostat. „To se povedlo, tak jsme k tomu pak postavili celý další software. V roce 2012 už jsme měli první zkušební verzi a mohli jsme ji dát k dispozici několika lékařům na testování: doktoři tak mohli jednoduše on-line sdílet snímky z ultrazvuků a lékařské zprávy se svými pacientkami. Náš primární klient byl vždy lékař, ale zároveň mu dáváme do ruky nástroj, jak může poskytnout skvělou službu své pacientce. A vidíme, že pacientky na to velmi pozitivně reagují,“ říká David Dostal o programu FetView.

Nastávající maminky mají kdykoli on-line přístup ke svým ultrazvukovým snímkům a lékařským zprávám, což oceňují jako komfort. Ale má to i svou praktickou výhodu v případě, že se z jakéhokoli důvodu ocitnou u jiného lékaře. Mohou tak velmi snadno sdílet poznatky svého stálého gynekologa.

V další fázi pak David Dostal sháněl pro svůj projekt investora, který by mu pomohl reálně na svět. Protože sám pracoval v oblasti internetových investic, měl to o něco snazší než ostatní. Ze soutěže Vodafone Nápad roku se znal s Martinem Kešnerem, který je dnes investičním manažerem v J&T Ventures. Dohodli se rychle, investoři poskytli startovací kapitál: dnes drží ve firmě těsně pod třicet procent. Projekt se tak dostal do fáze, kdy mohla skutečně vzniknout firma a vyrazit s plnohodnotným programem na trh.

 

Lékaři rádi jistotu

Pronikání do ordinací není úplně snadné. Lékaři jsou v oblasti softwaru často konzervativní, chtějí se věnovat svým pacientkám, na řešení technologické stránky věci nemají příliš času ani chuti. „Často to od prvního kontaktu po spuštění programu trvá skoro celý rok,“ popisuje podnikatel Dostal svou zkušenost z lékařského prostředí. „A to máme ještě tu výhodu, že se nemusí nic složitě instalovat, prakticky jen připojíme náš FetView router k ultrazvuku a služba může běžet,“ říká. Router vygeneruje bezpečné připojení k serveru, aby se ke snímkům a údajům nemohl dostat nikdo nepovolaný. Lékař se už pak jen přes svůj internetový prohlížeč připojí na server FetView a vše další běží tam. Data, která jdou z ultrazvuku rovnou na zabezpečený web, jsou navíc každou noc nahrávána zpátky do ordinace, aby nebyla jen na internetu, ale také u lékaře v ordinaci na disku. „Lékaři jsou rádi, když mají svou jistotu, že jsou data u nich i fyzicky přítomná,“ vysvětluje Dostal, proč dávají lékařům i pevný disk, i když je přesvědčen o tom, že ze zabezpečených a dobře zálohovaných serverů firmy se data ztratit nemohou.

Instalace FetView má dnes zhruba stovka lékařů ve dvaadvaceti zemích. Hlavním trhem je pro firmu sídlící v Praze Německo. „Je to náš domácí trh, otec je tam aktivní a má nejlepší kontakty, navíc je vše děláno pro německé bezpečnostní standardy, které jsou velmi vysoké, a pak nemáme problém s certifikací kdekoliv jinde na světě,“ popisuje David Dostal. V Německu má také firma svá datová úložiště.

 

Analýza snímků a velkých dat

Myšlenky Davida Dostala a jeho spoluzakladatele Martina Högera však míří dál než jen k servisu v oblasti ultrazvukových snímků. Už dnes má firma v databázi údaje zhruba osmdesáti tisíc pacientek, neustále přibývají další a firma je chce využít k dalšímu kroku. FetView si už připravuje dokumentaci k patentu na jedno konkrétní měření ze snímků právě na základě srovnávání velkých množství dat.

Zjednodušeně se to dá vysvětlit asi následovně: systém bude porovnávat aktuální snímky plodu s velkou databází již existujících. A pokud se ukáže u právě vyšetřovaného plodu odchylka, automaticky lékaře upozorní.

A v tomto směru chce firma dále pokračovat. „V další fázi pak chceme analyzovat srdce plodu,“ říká David Dostal.

Právě teď se chystají oslovit další investory, aby mohli s jejich pomocí dále vyvíjet poloautomatické diagnózy z analýzy velkých datových souborů. „Teď už nebudeme hledat jen peníze a finančního partnera, ale strategického partnera z oboru, se kterým bychom mohli pokročit dál a pro kterého by mělo smysl naše postupy využít,“ popisuje plány David Dostal. Takovými přirozenými partnery by mohli být světoví giganti v oboru, jako jsou například General Electric nebo Phillips. Zda se FetView podaří někdy dotáhnout až k takovému velkému finále, se teprve uvidí.

Pokud vás ale při čtení napadly stejné osobní otázky jako mne při hovoru s Davidem Dostalem, odpovědi jsou zde již nyní: Ne, David Dostal děti zatím nemá, jeho manželka ovšem právě první dítě čeká. Ano, mají doma všechny on-line snímky a informace z FetView. Její těhotenství má totiž v péči otec Davida Dostala, první uživatel systému.  

 

Další články z tématu o Inovátorech:

Inovátoři: U taxíků s technologií jde stejně nejvíc o lidi

Inovátoři: Úplně šťastnej mistr zvuku

Inovátoři: Přišla doba kartonová

Inovátoři: Slet virtuálních kouzelníků

Inovátoři: Z kanclu na surf a zase zpátky

Inovátoři: Nápady táhnou

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama