Komentář

Jak může Drahoš vyhrát, když to sám nepokazí

13 / 01 / 2018

Co potřebuje bývalý předseda akademie věd k tomu, aby se stal prezidentem?

Co potřebuje bývalý předseda akademie věd k tomu, aby se stal prezidentem?

Druhé kolo prezidentských voleb bude napínavé a vyrovnané. A ačkoli v prvním kole vyhrál Miloš Zeman (38,6) před Jiřím Drahošem (26,6) o více jak šest set tisíc hlasů, šance Jiřího Drahoše jsou srovnatelné, či spíše o něco větší.

Klíčové bude, jaké procento voličů Pavla Fischera, Michala Horáčka a Marka Hilšera dokáže Drahoš dostat na svou stranu a přimět je, aby přišli k volbám a dali mu hlas. Pokud to bude osmdesát procent z nich, stane se Jiří Drahoš prezidentem. Bude-li to jen něco přes polovinu, na Hradě zůstane Miloš Zeman. Tak vypadá volební matematika po prvním kole.

Miloš Zeman získal 1 985 tisíc hlasů, Jiří Drahoš 1 369 tisíc. Kandidáti na třetím až pátém místě, o jejichž voliče jde nyní především, dostali v součtu 1 453 tisíce hlasů.

Volební účast ve druhém kole se podle všeho nebude nijak významně lišit od kola prvního, rozhodně nebude výrazně vyšší. Hlasy kandidátů na posledních místech se pravděpodobně buď rozdělí zhruba napůl (v případě Topolánka a Kulhánka), nebo zcela připadnou Zemanovi (Hynek, Hannig). 

Miloš Zeman může zároveň věřit, že se mu podaří zaktivizovat nějaké voliče, kteří zůstali doma v přesvědčení, že v prvním kole to má současný prezident jisté. Takových ale jistě nebude více než sto tisíc.

Proto bude klíčové, jak se zachovají voliči pánů Fischera, Horáčka a Hilšera. Kdyby osmdesát procent z nich (1 160 tisíc lidí) přišlo odevzdat svůj hlas Jiřímu Drahošovi, měl by bývalý předseda akademie vyhráno. Získat osmdesát procent hlasů svých konkurentů, jakkoli blízkých, není snadný úkol. V situaci, kdy je druhým kandidátem Miloš Zeman, to ovšem není ani nereálný úkol.

V minulých prezidentských volbách se většina voličů rozhodla ihned po prvním kole. A další kampaň, jakkoli ostrá a místy špinavá, na rozložení sil prakticky nic nezměnila. 

Letos to bude s největší pravděpodobností obdobné. Pro Jiřího Drahoše je důležité, aby své přirozené spojence ve finále neztrácel. Nesmí příliš výrazně prohrát s prezidentem Zemanem v televizních debatách, aby si voliči jiných kandidátů neřekli, že je moc slabý. A nesmí dělat chyby ve finální fázi kampaně. 

Když si to sám nepokazí, může Zemana porazit.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat