Klement Gottwald? Napište mi to jméno.

23. listopadu 2015

María Corina Machadová.

foto Profimedia.cz

María Corina Machadová je nejodhodlanější bojovnice proti socialistické diktatuře ve své vlasti. Nezastavila ji ani nakládačka, kterou dostala jako opoziční poslankyně přímo ve venezuelském parlamentu.

Mluví odhodlaně, rychle, pateticky a s velkými gesty. Přitom vám upřeně hledí do očí. Někteří krajané o ní hovoří jako o alfa samici venezuelské politiky, které jinak dominují machové. Nebála se „štěkat“ do tváře ani Hugovi Chávezovi, jehož nástup k moci cestou demokratických voleb a postupného utahování šroubů srovnává María Corina Machadová se začátkem vládnutí komunistů v Československu. Ptá se, jak se jmenoval náš první komunistický diktátor a jméno Klementa Gottwalda si pak nechá napsat na list papíru, aby tuto analogii mohla rozvinout při některém ze svých sporadických veřejných vystoupeních. Doprovází to slovy: „Omlouvám se, že neznám dostatečně českou historii, ale myslím, že naší situaci můžete dobře porozumět. Zažili jste, jaké to je vzdorovat totalitnímu režimu. Víte, jakou společnost musí mít sílu, a to nejen fyzickou, ale hlavně emocionální a duchovní, aby udržela své principy a neohnula se pod nátlakem.“

Na rozdíl od Československa, kde opozici vůči komunistům představovala vlastně jen hrstka disidentů, je ale odpor vůči socialistické vládě ve Venezuele dost masovou záležitostí.

Rozdílů je samozřejmě spousta, ale shodné mají jedno: jde o totalitní projekty, které zruinovaly své země. Náš případ je o to bolestivější, že nás to potkalo v době prudkého vzestupu cen ropy, na jejímž vývozu stojí celé hospodářství. Když začal vládnout Chávez, stál barel něco málo pod deset dolarů. Pak vystoupal na 150 a nyní cena klesla, ale stále je pětkrát vyšší, než když se ujal prezidentské funkce. Přesto je ekonomika v troskách.

Jaký rozdíl mezi komunistickou Evropou a současnou Venezuelou považujete naopak za důležitý?

Málo se analyzuje, že se Venezuela proměnila ve stát kriminálníků. Mafie a narkokartely pronikly do všech úřadů, do všech úrovní vlády. Tento utlačovatelský systém funguje díky paktu s organizovaným zločinem. Začalo to už za Cháveze, ale nevšímali jsme si toho. Po dvou letech, které uplynuly od jeho smrti, už je evidentní, že zdejší diktatura nemá žádné morální zábrany.

Opravdu lze podle vás režim ve Venezuele označovat jako totalitu?

Chavismus není jen obyčejným autoritářstvím. Je to snaha ideologicky proniknout i do soukromí, lidé mají právem pocit, že jsou špehováni. Nicolás Maduro, kterého si umírající prezident vybral jako svého nástupce, nutil pod pohrůžkou ztráty zaměstnání miliony Venezuelanů, aby podepsali nesouhlas s dekretem Baracka Obamy, který zavádí sankce proti konkrétním představitelům naší vlády. Chceš si vyzvednout nový pas? Nejdřív podepiš! Dokonce i učitelky prvního stupně byly nuceny sbírat podpisy pod petici od svých žáků.

Ano, v tom vidím podobu s Československem padesátých let…

Jenomže teď máme jedenadvacáté století! Je to perverzní. Například v obchodech, kde si nejdůležitější potraviny a hygienické potřeby můžete kvůli nedostatku zboží koupit jedinkrát týdně, se kromě kontrol občanských průkazů zavádí také kontrola otisků prstů. Koho mají v databázi jako nepřítele režimu, ten nedostane jídlo pro tvé děti.

Měl podle vás Hugo Chávez od začátku v úmyslu vytvořit takovou tyranii?

Podpořte Reportér sdílením článku