Královské Vinohrady, roh hojnosti

9. srpna 2015

La Boheme Cafe.

foto Lukáš Procházka.

V této části Prahy najdete nejlepší burgery ve městě. Odtud se začala šířit opravdová vietnamská kuchyně. A také pokud jde o kavárny, drží oblast dlouhodobě prim. Vinohrady pod lupou pravidelného průvodce gastronomií tuzemskými městy, regiony a čtvrtěmi.

S pražskými Vinohrady je jeden problém: je opravdu těžké se rozhodnout, kam zde zajít na oběd, večeři či kávu. Dobrých variant se totiž nabízí spousta.

Jako příklad mohou posloužit třeba asijské podniky: vinohradská paleta zahrnuje vše od luxusních sushi barů přes vietnamské bufety až po indické jídelny neomezené konzumace za fixní cenu, tedy „all you can eat“. Pho Viet­nam (Slavíkova 1) byla ostatně před osmi lety skoro prvním podnikem nabízejícím v hlavním městě vietnamskou kuchyni a zdejší nesmažené závitky jsou stále bezkonkurenčně nejlepší. Původně stručné menu se od těch časů rozrostlo třeba o lahodné masové koule lui nebo smažené sladké brambory s krevetami a zákazníků od těch časů přibylo mnohonásobně. Je jich tolik, že stihnou plně vytížit restauraci ve Slavíkově i mladší pobočku Pho Vietnam Tuan & Lan (Anglická 15).

Jestli vaše chutě míří ještě východněji, pak odpověď na ně najdete v zóně kolem Riegrových sadů. Místem, kam se Japonci žijící v Praze vracejí po léta, je Hanil (Slavíkova 24): kromě sushi tam dostanete také skvělé tuňákové teri­yaki, smažené krevety s rýží zvané tendon a grilovanou makrelu. Před dvěma roky vyrostla Hanilu konkurence v podobě distingovaného Yamato (U Kanálky 14), jehož spolumajitelem je Zdeněk Pohlreich, v kuchyni však vládne Marek Hora. Zdejší nabídka stojí na absolutně čerstvých rybách. V každém kousku sushi je otištěn perfekcionistický přístup kuchaře se zkušeností z Japonska. Nejlepší způsob, jak se prochutnat celou nabídkou, je večerní degustační menu, které projede nabídku od syrových ryb s ředkví přes jídla smažená a grilovaná až po sushi a dezert. Návštěva v Yamato je jako zdejší zmrzlina: zážitek je to lehký a přitom intenzivní a budete mít chuť si ho zopakovat.

Se stejnou samozřejmostí jako asijské restaurace zakořenily na Vinohradech i krámky s cizozemskými surovinami; třeba Arirang (Korunní 47) je zaměřen na japonské a korejské ingredience, najdete zde i takové pozoruhodnosti jako „kuře“ vylisované ze sójové hmoty do tvaru skutečné drůbeží čtvrtky. Cukrárna Sweet Palace (Slezská 14) se specializuje na orientální sladkosti – takže je dobrou adresou na nákup baklavy, plněných datlí či různých cukrátek se šafránem. Nejnovějším přírůstkem na tomto poli je nejméně exotický ze jmenovaných obchůdků – Francerie (Kolínská 3). Prodejna velikosti kumbálu nadchne každého, kdo si zvykl na sortiment francouzských koloniálů: na policích se tu potkávají hotové pohankové palačinky nebo růžová vína za rozumné ceny.

Hned dva zářezy mají na Vinohradech Řekové. O zákazníky se tu přetahují Olympia (Radhošťská 1) a Greek Corner (Francouzská 31). V obou najdete rozličné nakládané pochutiny, solidní výběr oliv i sýrů. V nabídce italských dobrot si zase konkurují Tesori d’Italia (Americká 30) a na maso zaměřené La Bottega Macelleria (Mánesova 83) patřící pod síť Aromi.

Centrum díky tržišti

Podpořte Reportér sdílením článku