Hudební poklad: Deset tisíc válečků

Al Jonson v hlavní roli filmu Jazz Singer z roku 1927.

foto Profimedia

O americkém ráji obdivovatelů hudební historie.

Jako zanícený objevovatel kořenů světové populární hudby žasnu na servisem, který mi nabízejí americké internetové archivy. Pouze na webu washingtonské Kongresové knihovny (Library Of Congress) se dá brouzdat donekonečna. Znalci už jistě slyšeli o jejím projektu National Jukebox, díky němuž bylo před časem zpřístupněno přes 10 000 hudebních snímků, zaznamenaných na voskové válečky společností Victor Talking Machine Company mezi lety 1901 a 1925.

Nekonečný seznam se stále zvětšuje, najdeme v něm autentické pochody otce „kapelmajstrů“ Johna Philipa Sousy, árie v podání pěvce Enrika Carusa i písničky Ala Jolsona, zpěváka z prvního zvukového hudebního filmu The Jazz Singer.

To je ale jen špička ledovce. Na stránkách Kongresové knihovny se skrývají ještě starší zvukové či notové záznamy z éry vaudevillů (1870–1920), z období prvních afroamerických orchestrů (1883–1923), ba dokonce z občanské války. Archiv zahrnuje i sbírku známého lovce zvuků Tonyho Schwartze, který v šestačtyřiceti zemích světa posbíral na 30 000 lidových písní. Nechybí odkaz průkopníka folkloristiky Roberta Winslowa Gordona, včetně jeho napůl tajného odkladiště pro písně nemravné, které příhodně nazval „Inferno“ Collection (Ďábelská kolekce).

Pro blázny do hudební historie je to pravý ráj…

Podpořte Reportér sdílením článku