Ocenění

Hvězdy české filantropie

23 / 05 / 2017

Oslavou české polistopadové filantropie se stal včerejší ceremoniál v centru Pražská křižovatka. Nadace Via zde vyhlásila čtyři nejsilnější příběhy z uplynulých dvaceti ročníků Ceny Via Bona. Ta tradičně oceňuje jednotlivce i firmy za inspirativní počiny na poli dobročinnosti.

Oslavou české polistopadové filantropie se stal včerejší ceremoniál v centru Pražská křižovatka. Nadace Via zde vyhlásila čtyři nejsilnější příběhy z uplynulých dvaceti ročníků Ceny Via Bona. Ta tradičně oceňuje jednotlivce i firmy za inspirativní počiny na poli dobročinnosti.

Celkem 122 filantropů již Nadace Via ocenila od roku 1998, kdy začala s udílením trofejí pro ty, kteří se snaží dělat něco pro druhé a pro své okolí, v konečném důsledku tedy i pro sebe. Letošní jubilejní, dvacátý ročník, se však organizátoři rozhodli pojmout slavnostněji a symboličtěji: ohlédnutím zpět, do dvacetileté historie této unikátní hitparády českých srdcí.  

Jen v minulém roce vybíraly odborné poroty ze 149 nominací. A zdaleka nejde jen o finanční dary. Kupříkladu studenti mohou zorganizovat benefici ve prospěch svého hendikepovaného spolužáka – třeba prostřednictvím sportovního utkání. Filantropické úsilí starších lidí může spočívat v předávání životních a profesních znalostí a dovedností, přispívají tudíž svým časem a zkušenostmi. Firmy posílají peníze na účet dobročinných projektů, ale mohou také rozjet vlastní charitu a případně do ní zapojit své zaměstnance. 

O letošních vítězích rozhodovala veřejnost prostřednictvím on-line hlasování, které probíhalo po dobu dvou měsíců až do minulého týdne. Na výběr bylo dvacet příběhů, které názorně ilustrují pestrost a bohatost toho, co se skrývá pod slovem filantropie či dobročinnost. A které dokazují, že ochota pomáhat se stává přirozenou součástí společenského života Čechů a Češek.

 

Aplaus pro vítěze

 

Cenu za individuální filantropii získala Zdenka Wasserbauerová

5925532f9c407be54e4ec1c7 MEDIA_ITEM image
Zdenka Wasserbauerová, Otrokovice

Když bylo jejímu vnukovi sedm let, onemocněl leukémií. Vyléčil se, ale tříletý chlapec, který ležel na vedlejší posteli, zemřel. Pro účetní v otrokovické továrně na pneumatiky to byl zlomový moment. Věděla, že kdyby se našel vhodný dárce kostní dřeně, dítě by přežilo. Zjistila rovněž, že v českém registru těchto dárců je mnohonásobně méně lidí než třeba v Německu. Svou životní energii proto začala investovat do osvěty. Již dvacet letech objíždí školy, přesvědčuje učně i dělníky v továrnách, iniciovala kampaň Jedu na dřeň. Vysvětluje zejména mladým lidem, že můžou zachraňovat životy. Podle odhadů národního registru dárců díky paní Wasserbauerové nabídlo svou kostní dřeň již téměř deset tisíc lidí.

 

Cenu pro mladé filantropy získal Milan Dzuriak

59255c039c407be54e50665b MEDIA_ITEM image
Milan Dzuriak, Jirkov.

Patřil k nejlepším českým skokanům do výšky své generace, snil o olympiádě. V osmnácti letech mu ale lékaři diagnostikovali nemoc kyčlí a krátce na to Bechtěrevovu chorobu. Začal flámovat, před hlubším propadem ho zachránilo životní rozhodnutí: zkusí svou vlastní bolest porazit a pomáhat jiným lidem se zdravotními problémy. Vyrazil na kole napříč Českem a vyzýval veřejnost, aby posílala peníze. Například pro Zdeňka, který by si rád pořídil elektrický vozík, protože bydlí na kopci a chce zbavit rodiče každodenní námahy. Podařilo se. Na svou druhou „Cestu proti bolesti – ze Sněžky do rodného Jirkova – se Milan vydal pěšky. Po návratu na něj čekalo plné náměstí, doposud vybral pro ostatní nemocné 190 tisíc korun.

 

Cenu za filantropii v regionech získal Jan Školník

592553179c407be54e4eb92c MEDIA_ITEM image
Jan Školník, Broumovsko.

Broumovsko je zvláštní kraj: ze tří stran jej obepíná hranice, je to sem odevšad daleko, není tu žádné větší město. Majitel zdejší firmy Hobra-Školník, která vyrábí filtrační zařízení, chce vracet tomuto regionu hrdost. A daří se mu to. Nevídanou porci práce odvedl při obnově Broumovského kláštera. Se svojí ženou založil Agenturu pro rozvoj Broumovska, jejímž posláním je, aby se tu lidem lépe žilo a vraceli se sem turisté. Vizí má Jan Školník spoustu a na roky dopředu. „Nejdřív jsme chtěli jen provozovat webové stránky pro výletníky, ale začalo se to  nabalovat,“ líčí podnikatel a neúnavný organizátor výstav, koncertů, divadelních představení, řemeslných dílen, gastronomických festivalů, diskusních setkání… 

 

Cena pro Dobrou firmu získala ČSOB

Záběr, kterým pomáhá tato banka, je nebývale široký: finanční gramotnost, bezpečnost v online prostředí, nabídka odpovědných produktů a služeb, rozvoj sociálního podnikání, zaměstnávání osob se zdravotním postižením, ochrana životního prostředí, podpora komunitního života a sousedských vztahů… Už na začátku 90. let stála firma u zrodu Fondu vzdělání Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, od té doby podpořila stipendii stovky studentů se zdravotním postižením nebo ze sociálně znevýhodněného prostředí. ČSOB podporuje i dobrovolnictví vlastních zaměstnanců, unikátem svého druhu je Karta dobré vůle, jejímž prostřednictvím klienti privátního bankovnictví při platebních transakcích přispívají na veřejně prospěšné projekty.

 

Příběhy všech dvaceti filantropů nominovaných do letošní galapřehlídky Cen Via Bona (zpracované jako komiksy) si můžete prohlédnout zde.

Galerie (4) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat