Angela Merkelová. Nahoru, dolů, nahoru a zase dolů

foto Profimedia.cz

Předpovědi z loňského podzimu, že Angela Merkelová brzy skončí, se nenaplnily – to však neznamená, že je zachráněna. Po uklidnění z jara, kdy se počet uprchlíků a migrantů přicházejících do Německa snížil, otřásla v létě zemí série násilných činů. I když důvody byly různé, pokud by násilí pokračovalo, pozice Merkelové jako kandidátky na kancléřku ve volbách příští rok bude ohrožena.

Bylo 10. července, zhruba deset měsíců poté, co dala vláda Angely Merkelové najevo, že se postará o syrské uprchlíky. Spolková kancléřka seděla u mramorového stolu; naproti ní moderátorka televize ZDF. Angela Merkelová dávala své letní interview. Ruce položené na stole pevně sepnuté, což dělá kancléřka vždycky, když se velmi soustředí. Kancléřka poskytuje rozhovory zřídka a většinou velmi nerada; určitě věděla, že moderátorka bude chtít bilancovat rok, který byl pro Angelu Merkelovou tím nejtěžším v její dosavadní a poměrně dlouhé politické kariéře.

„Byl to velmi intenzivní rok,“ řekla kancléřka a pokusila se přitom o úsměv. Řada problémů prý spolu souvisí, teror Islámského státu, občanská válka v Sýrii a pohyb uprchlíků. Merkelová se přitom za každou cenu vyhýbala slovu krize. Raději používala výrazy jako uprchlická „situace“ nebo uprchlické „hnutí“. Merkelová coby politický profesionál dobře ví, co říká, a hlavně velmi dobře ví, co říkat nemá. V interview nechtěla zbytečně oživovat nepříjemné vzpomínky a připomínat, že uplynulý rok byl pro Německo krizový.

O pár dní později, v druhé půli července, se však nepříjemné vzpomínky vrátily samy. Německem otřásla série násilných a teroristických činů. Případy se od sebe lišily. Pachatelem toho nejvíce krvavého, při němž v Mnichově zemřelo několik lidí, byl osmnáctiletý německý občan v psychiatrické péči, syn íránských rodičů: úřady nenašly žádnou známku, že by se inspiroval radikálním islamismem. Další útočník s násilnickými sklony zabil ženu, kterou pravděpodobně nešťastně miloval, a pak v amoku poranil další lidi: jistě by byla tato událost méně sledována – kdyby však na vině nebyl mladý syrský žadatel o azyl a kdyby se případ neodehrál uprostřed série podobných činů.

Dalšími v oné krvavé sérii totiž byly dva útoky, jejichž viníci se výslovně přihlásili k Islámskému státu. Jeden se „sebezradikalizoval“ přes internet, druhý měl vážné psychické problémy a dvakrát se pokusil o sebevraždu. Tyto skutečnosti ani to, že bezprostředně při nich zemřeli jen oni sami, ale nemohly zakrýt fakt, že šlo o žadatele o azyl.

Pokles počtu příchozích

Oproti loňskému roku přitom příliv uprchlíků a migrantů výrazně poklesl. Za prvních šest měsíců letošního roku zažádalo v Německu o azyl něco přes 220 tisíc uprchlíků – to navíc neodpovídalo počtu lidí, kteří do země letos reálně přišli; žádost o azyl totiž mohou uprchlíci podat až poté, co jejich údaje zpracují německé úřady, a to může být i několik měsíců po jejich příchodu do země.

Podpořte Reportér sdílením článku