Člověk stvořil robota a rektor odvolal ředitele

20. června 2018

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v pražských Dejvicích.

Po odvysílání dokumentu o vzniku Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT odvolal rektor Vojtěch Petráček zakladatele a šéfa tohoto institutu Vladimíra Maříka – vědce, podnikatele a jednu z nejvlivnějších postav české vědy a výzkumu. Co si o tom myslí autorka dokumentu Zora Cejnková a za jakých finančních okolností její dokument vznikal?

Časosběrný dokument s názvem A člověk stvořil robota odvysílala Česká televize dne 29. května, následovalo odvolání šéfa institutu Vladimíra Maříka. Podle rektora Petráčka je dokument neobjektivní a jen přiživil spory na univerzitě okolo vzniku institutu, nicméně hlavním důvodem pro odvolání ředitele prý nebyl. Bývalý ředitel ústavu Mařík má na obě věci opačný názor: právě tento dokument byl podle něj rozbuškou pro jeho odvolání a zároveň i dobrou reklamou pro školu. Rektor ČVUT popsal svůj postoj v otevřeném dopise odvolaný ředitel v sérii rozhovorů pro média (například zde a zde).

Čekala jste, že váš dokument A člověk stvořil robota (k zhlédnutí zde) spustí takovou reakci?

Celý projekt jsem začala točit jako takový pozitivní akademický film. Podprahově teď v některých médiích zaznělo, že to je PR. Vůči tomu se musím zásadně ohradit. Sama jsem si téma našla, když akademický senát ČVUT schválil vznik centra robotiky (Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, anglická zkratka CIIRC – pozn. red.). Sama jsem partu lidí okolo pana Maříka kontaktovala a oni souhlasili. Čekala jsem, že naplnění myšlenky institutu bude trvat několik let, proto jsem se rozhodla pro časosběrnou metodu natáčení. Moje podmínka byla, že budu pracovat nezávisle na tom, co chtějí nebo nechtějí. Samozřejmě, že když budou o nějakou konkrétní událost hodně stát, tak ji natočím, ale v principu je celý film moje autonomní práce. Postupně během natáčení vykrystalizovala skupina vědců, silných osobností, kteří ve filmu vystupují jako hlavní hrdinové. Slíbila jsem, že až bude film hotový, budou mít jeho aktéři možnost ho vidět a autorizovat, aby mohli korigovat případné chyby a nesmysly. A takto jsme do toho šli. Natáčení skončilo někdy na jaře 2017.

Vrátím se k původní otázce – čekala jste, že film vyvolá bouři, která povede k odvolání ředitele ústavu Maříka?

Když se projekt rozjel, nevypadalo to nijak dramaticky. Ale jakmile vědci získali na založení institutu peníze, začalo se vše kolem něj přiostřovat. Je to ve filmu zachycené ve zjednodušené formě, ale i tak je to velmi silné až neuvěřitelné. Říkala jsem si, že odezvy na jeho vysílání budou asi zajímavé, ale reakce rektora ČVUT mě přece jen zaskočila. Nečekala jsem, že přijdou výzvy k zastavení vysílání filmu v televizi, pripadá mi to jako za normalizace.

K výzvě neodvysílat váš dokument došlo údajně pouhý den před jeho uvedením v České televizi. Proč tak na poslední chvíli, to ten film nikdo dříve neviděl?

To je spíš otázka na pana rektora. On ten film viděl, tuším, v říjnu 2017, kdy byla veřejná předpremiéra na ČVUT.

V té době rektorem ještě nebyl. V říjnu se teprve volil rektor pro další období.

Na té projekci byl, mluvila jsem s ním. Film tehdy viděla řada lidí ze školy.

Ve vyjádření k odvolání pan rektor píše, že dokument je neobjektivní, zvažuje podnět Radě ČT, film poškozuje dobré jméno ČVUT. Jinde uvedl, že byl po shlédnutí v šoku.

Podpořte Reportér sdílením článku