Seriál

Modelové v uniformách

07 / 03 / 2018

U příležitosti inaugurace českého prezidenta jsme vypátrali, jak vypadaly služební uniformy mužů střežících Pražský hrad na přelomu 19. a 20. století.

U příležitosti inaugurace českého prezidenta jsme vypátrali, jak vypadaly služební uniformy mužů střežících Pražský hrad na přelomu 19. a 20. století.

Před Matyášovou bránou u vstupu do Pražského hradu stojí tři uniformovaní muži. Fotograf zřejmě nezamýšlel dokumentovat způsob střežení sídla panovníka. Šlo mu primárně o zobrazení uniforem jako takových. V nadsázce můžeme říci, že jde o  dobovou módní fotografii, na níž jsou shodu okolností zachyceni policisté.

Vzhledem k tomu, že snímek je černobílý, obrátil jsem se na Muzeum policie České republiky s dotazem na barevnost uniforem. Odpověď od kurátora tamních sbírek zní: „Uniforma byla černá, výložky červené, hodnostní označení bylo pouze na saku… Na klobouku byly červené šňůry, znak na něm byl zlaté barvy.” 

5aa0042f9c40d044641c5d8e MEDIA_ITEM image
Příslušníci policie před vstupem do areálu Pražského hradu, kolem roku 1900

Fotografie pochází z kolekce Pražské typy, jejímž autorem je Zikmund Reach – první známý sběratel fotografií, antikvář se specializací na prodej fotografií, filatelista. Sám začal fotografovat v osmdesátých letech 19. století. Jeho nejstarší snímek – ústí potoka Botiče do Vltavy – nalezneme v knize Zmizelá Praha. 

Ke konci 19. století začal Reach shromažďovat negativy a fotografie s pražskými náměty jiných autorů. Byl aktivním členem Společnosti přátel starožitností, pracoval v Klubu Za starou Prahu – od jeho založení. V roce 1910 se osamostatnil a o devět let později získal knihkupeckou koncesi v Antikvariátu ve Skořepce č. 9. 

Specializoval se na prodej pragensií a stal se v tomto oboru vyhledávaným znalcem. Do jeho antikvariátu docházeli hledat dávné záběru a atmosféru starých časů i mnohé umělecké osobnosti jako například Max Brod, Karel Čapek, Emil Artur Longen či Franz Werfel. Zemřel v šestasedmdesáti letech v prosinci 1935. 

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde.
Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat