Glosa

Hvězdou nevyděláš

Martin Svoboda
29 / 06 / 2017

Síla filmových hvězd uvadá, dnešek přeje značkám, předlohám, sériím.

Síla filmových hvězd uvadá, dnešek přeje značkám, předlohám, sériím.

Ještě donedávna bývaly filmové celebrity magnety na peníze. Od Rudolpha Valentina přes Elizabeth Taylor až po Julii Roberts platilo, že celé filmové produkce vznikají jen proto, aby v nich mohly hollywoodské hvězdy zazářit – a přinést očekávaný zisk.

Jenže časy se mění. 

Rekordy ve vyplacených honorářích se sice (alespoň díky inflaci) stále posouvají, ale konkrétní jména už neslibují kasovní trhák. Až na pár výjimek typu  Meryl Streep už herci málokdy představují primární hodnotu filmů. Dnešek přeje značkám, sériím a předlohám.

Johnny Depp může dosahovat miliardových tržeb v Pirátech z Karibiku, jeho Transcendence a The Lone Ranger však patří mezi propadáky. Robert Downey Jr. si mohl za některé filmy od Marvelu připsat až stomilionový honorář, ale když není Iron Manem, nezdá se, že by ho diváci vyhledávali. „Star power“, jak se hnací síle celebrit říká – tedy „síla hvězd“ –, existuje jako pojem už jen mimo Spojené státy.

Právě to zjišťuje Tom Cruise, jedna z posledních celebrit staré školy, když jeho Mumie vydělává slušné peníze všude jinde, jen ne doma v Americe. Tam se jí vysmáli jako špatnému filmu a chodí raději na Wonder Woman – snímek bez velkých hereckých jmen, zato s dobrou pověstí a slavnou předlohou. 

Stará generace celebrit tak pomalu uvadá a nová se přizpůsobuje. Scarlett Johansson i Ryan Reynolds patří k největším idolům dneška, nebojí se ovšem vzít roli i v malém nezávislém filmu, který nemá potenciál zapsat se do jakéhokoliv žebříčku a nemůže oslnit ani na mainstreamových Oscarech, zato skýtá potenciál odhalit jejich skutečný herecký talent.

To si dříve hvězdy netroufaly; nechtěly přijít o iluzi velkoleposti. Kvůli její ztrátě teď možná získá přednost opravdové herectví.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat