Český (ne)volič. Bojíme se přiměřeně?

15. února 2015

Demonstrace proti islámu.

foto PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Obáváme se terorismu, který známe z televize a internetu. A kvůli strachu jsme ochotni obětovat část svobod. O datech, která tento závěr naznačují, píše přední český odborník na průzkumy veřejného mínění Jan Herzmann.

Všichni sociologové vědí, že veřejné mínění nebývá právě stabilní. Když se stane něco „velkého“, názory se mohou proměnit velmi rychle. Příkladů lze snést mnoho: jsou jimi třeba obavy z Ruska, přesněji názor, že Rusko může pro naši republiku představovat hrozbu do budoucnosti. Podle dlouhodobých průzkumů agentury STEM sdílela takové obavy koncem roku 2013 třetina občanů České republiky (36 procent), ale o rok později pod vlivem událostí na Ukrajině už to byly dvě třetiny (65 procent).

Tímto výletem do historie nechci zpochybňovat, co v následujících řádcích napíšu o aktuálních obavách Čechů z islamismu a terorismu. Jen upozorňuji, že za pár měsíců může být ve veřejném mínění všechno jinak – černější, stejně jako růžovější. Ve světovém měřítku přinesl loňský rok množství teroristických útoků, situace v české kotlině byla z tohoto hlediska fakticky klidná. Podle průzkumu CVVM však v jeho závěru 62 procent, tedy teméř dvě třetiny občanů, považovalo teroristické skupiny a jednotlivce za velkou hrozbu pro Českou republiku.

Přitom jediný opravdu významný případ terorismu u nás je starý čtvrt století: šlo o výbuchy trubkových náloží na pražském Staroměstském náměstí a na břehu hostivařské přehrady. Z médií se k nám však loni dostávaly informace o vraždě v bruselském židovském muzeu a obrázky zvěrstev Islámského státu – a je známo, že lidský mozek často funguje tak, že se neznámého a vzdáleného bojíme víc než známého a blízkého. Velká hrozba Aktuální mediální obraz velmi úzce propojuje fenomén terorismu s radikálním islamismem.

Právě radikální náboženská hnutí byla už loni druhou nejčastěji pociťovanou hrozbou pro Českou republiku – 47 procent dotázaných občanů ji označilo za velkou. Údaje CVVM nenabídly žádné informace o tom, která radikální náboženská hnutí má veřejnost na mysli, podle mého soudu si však běžný občan jen těžko spojí terorismus s ortodoxním židovstvím či někdejším krvavým konfliktem mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Zbývá tedy logicky islamismus. Ostatně, po útoku na pařížskou redakci Charlie Hebdo se agentura SANEP v průzkumu pro Blesk zeptala přímo na pocity ohrožení ze strany extremistických muslimů.

V internetovém dotazování uvedlo 73 procent, tedy bezmála tři čtvrtiny občanů, že takové hrozby vnímají. Proti listopadovým výsledkům CVVM je na první pohled patrný rozdíl v intenzitě vnímané hrozby: u CVVM je podstatně častější polární odpověď „velká hrozba“ (47 procent) než umírněná odpověď „malá hrozba“ (31 procent), u SANEP je tomu naopak (26 procent rozhodně ano a 47 procent spíše ano). Můžeme se jen domnívat, že důvodem je odlišný předmět hrozby: CVVM se ptá na teroristy, což je pojem dlouhodobě spojený s nebezpečím násilí, zatímco SANEP použil v českém mediálním světě neobvyklou formulaci „extremističtí muslimové“, která sama o sobě nezahrnuje žádné ze slov obvykle spojovaných s násilím proti civilistům – tedy ani teror, terorismus nebo terorista, ani islamismus a islamista. V obou případech však došly agentury k velmi podobnému celkovému počtu lidí zneklidněných radikálními či extremistickými náboženskými či přímo muslimskými skupinami: CVVM naměřilo 78 procent, SANEP 73 procent.

Podpořte Reportér sdílením článku