Kdo zaplatí fotovoltaiku?

6. prosince 2015

Miloš Štěpanovský, ředitel JE Dukovany.

foto Profimedia.cz.

V Dukovanech byl na konci listopadu v provozu jen jeden ze čtyř jaderných bloků kvůli nekvalitní kontrole. Mění to váš pohled na provoz?

Je to velké ponaučení. Stojí tři bloky, a to už druhý a třetí měsíc. To znamená velké ztráty ve výrobě, pro mě i na prestiži jaderné energetiky. Jádro to zcela degraduje coby stabilní, předvídatelný zdroj.

Už víte, proč k chybám v kontrole došlo?

Kořenové příčiny stále neznáme. Bylo by laciné říct, že selhalo pár lidí. Ponaučení je v tom, že se nemůžeme spolehnout na dokumenty, které prokazují nějakou kvalitu. Tady šlo o vyhodnocování rentgenových snímků svarů. Jako když kolaudujete dům, přijde revizní technik, vystaví zprávu a vy později zjistíte, že to, co napsal, neodpovídá skutečnosti.

Musíte kvůli tomu kontrolovat i další systémy?

My jsme prošli i další kontrolní mechanismy a skutečně jsme našli selhání jen u vyhodnocování části snímků. Pravou příčinu, proč k tomu došlo, budeme ještě hledat.

Dojde na další zvyšování nároků na zabezpečení?

Jaderné elektrárny jsou pod permanentním dozorem a dohledem. Probíhá dlouhodobě, což ovlivňuje i náklady. Jaderná elektrárna je však natolik efektivní zdroj, že to stále ještě ekonomicky unese.

Je ekonomicky ospravedlnitelný vznik jakéhokoliv nového jaderného zdroje?

Pokud by nedocházelo k deformacím trhu, potom by odpověď byla jednoznačně ano. Silová elektřina je nyní komodita, jejíž velkoobchodní cena se pohybuje okolo třiceti eur za MWh. Koneční zákazníci k tomu zaplatí další služby, distribuci, ale i dotace. Avšak nejsou v tom zatím započteny další náklady vznikající například tím, že potřebujete mít záložní zdroje, kdy slunce nesvítí a fotovoltaické elektrárny nevyrábějí. A když spočítáte všechny související náklady, jaderky vycházejí velmi efektivně.

Německo se rozhodlo jádro opustit, vsadilo na zelené zdroje. Proč si většina Němců myslí, že to jde, a Češi naopak tvrdí, že to je nesmysl?

Jejich cesta je nesmírně drahá a oni jsou ochotni za tu změnu zaplatit. Jsem na ně velmi zvědavý, protože jejich energetická soustava, záložní zdroje, na to nejsou připravené. Německo teď trochu zneužívá své velikosti a síly, využívají sítě v Polsku a Česku. V některých situacích jsou ve středoevropské síti takové přebytky, že vám platí za odběr. Ale někdo za to nakonec zaplatí. Zahráváme si s tím, že si jednou celá síť nebude schopná poradit se všemi těmi neregulovanými toky.

Může zůstat Česko energetickým ostrovem?

Technicky to možné je. Museli bychom naši malou soustavu oddělit od okolí, nechat si malé vedení a vrátit se tím do stavu v osmdesátých letech. Ale vše směřuje k jednomu hospodářskému prostoru, prakticky to možné není.

Podpořte Reportér sdílením článku