Komentář

Sobotkovo prozření

08 / 05 / 2017

Ačkoli se Bohuslav Sobotka pustil do ostrého sporu s Andrejem Babišem kvůli jeho financím, zvláštní kapitoly z miliardářovy minulosti pro něj stěží mohou být překvapením. U mnoha z nich asistovala ČSSD a občas i Sobotka osobně. Pokud mu riskantní krok na pomoc své straně nevyjde, může to vyčítat hlavně sám sobě.

Ačkoli se Bohuslav Sobotka pustil do ostrého sporu s Andrejem Babišem kvůli jeho financím, zvláštní kapitoly z miliardářovy minulosti pro něj stěží mohou být překvapením. U mnoha z nich asistovala ČSSD a občas i Sobotka osobně. Pokud mu riskantní krok na pomoc své straně nevyjde, může to vyčítat hlavně sám sobě.

Premiér Sobotka se začátkem května rozhodl k riskantnímu politickému kroku. Nakolik šlo o rozhodnutí správné, se nyní nedá říci, definitivně to půjde posoudit až ve chvíli, kdy budou sečteny hlasy po volbách a ustavena nová vláda. Pokud na tom bude sociální demokracie výrazně lépe, než ukazují preference dnes, pak se Sobotkův tah vydařil, byť možná i za cenu vlastního sebeobětování. Jestli stejně nebo hůře, pak bylo podání demise, její následné stažení a žádost o odvolání Andreje Babiše zbytečné. 

Lze ocenit premiérovu snahu nečekat na pomalé umírání v pozici, kdy byl Babišovým otloukánkem ve veřejných vystoupeních a současně vazalem vzájemného koaličního vztahu. Zejména když si onen vztah vykládal předseda ANO tak, že on může všechno, protože přece není politik, a Sobotka ho má podporovat a držet zobák.

Méně už však lze ocenit Sobotkovo náhlé prozření ohledně Babišovy minulosti. Premiér tvrdil, že se u Čapího hnízda domníval, že jde o jediný problém, který jeho vládní partner má. A nyní s překvapením, karrramba, zjišťuje, že těch problémů je víc. 

Takové stylizaci se dá těžko věřit. Zrovna pro Bohuslava Sobotku by některé okolnosti Babišova postupného bohatnutí neměly být až tak záhadné. Stát mu v něm dlouho pomáhal a sociální demokracie při tom vždy hrála velmi důležitou roli. Za Zemanovy vlády dostal do rukou klíč k podstatné části svého českého chemického impéria, navíc s bohatou finanční pomocí tehdy státem ovládaného Unipetrolu. A co více – velkých úspěchů dosáhl Babiš v obchodech se státem i v době, kdy ministerstvu financí šéfoval jistý Bohuslav Sobotka.

Andrej Babiš rád dráždil Sobotku poukazováním na velké privatizační kauzy právě z doby jeho ministrování. Když se začalo mluvit o tom, že by mohl být odvolán z funkce ministra financí, umístil si Babiš vtipný obrázek na sociální sítě; že tedy balí a fotí se s krabicemi, na kterých byly cedulky OKD nebo Škoda Holding, největší Sobotkovi kostlivci z jeho působení na financích. Ale kdyby to vzal Babiš poctivě, klidně na té fotce mohl mít i krabice s nápisy Kostelecké uzeniny a Aliachem.

V případě ovládnutí obou těchto firem Babišovi významně pomohla Česká konsolidační agentura, za niž nesl ministr financí Sobotka politickou zodpovědnost. A minimálně v případě Kosteleckých uzenin ji nesla i celá vláda, v níž Sobotka seděl (rozsáhlý článek o tom zde).

Ostatně není třeba chodit až tak hluboko do historie. Ony korunové dluhopisy, které odstartovaly zamotávání se Andreje Babiše do nejrůznějších daňově optimalizačních výmluv, si pořídil zčásti až v době, kdy už byl ministrem v Sobotkově kabinetu. A evidence těchto cenných papírů je veřejně dostupná. Premiér tedy mohl už brzy po vzniku své vlády vědět, že jeho ministr financí, který hlasitě bojuje se všemi neplatiči světa, stále potichu využívá šanci, jak daně neplatit.

Pokud nic z toho Sobotka nevěděl, nezjistil nebo to vytěsnil, není to pro něj vůbec lichotivá vizitka.

Ano, Sobotka má pravdu, když říká, že je absurdní, aby finanční správa musela kontrolovat daňové operace svého nadřízeného ministra. Ještě absurdnější je, že ministr financí neumí (nebo nemůže) dlouhé týdny a měsíce věrohodně a logicky popsat své finanční transakce, v nichž šlo o stovky milionů, či dokonce miliardy korun. Vrcholem absurdity, nebo ještě spíše nestoudnosti pak je, když si po tom všem na inzerátech přelepí pusu páskou, jako že je umlčován. 

Jenže Bohuslav Sobotka za tuto situaci nese přímou spoluzodpovědnost. Když mohl něco dělat před rokem v souvislosti s Čapím hnízdem – a v době, kdy by Andreje Babiše ztráta křesla ministra financí mohla přece jen zabolet –, dal přednost poklidnému spoluvládnutí.

Možná že sociální demokracii nakonec tento riskantní Sobotkův tah pomůže. Ale pokud ne, může si za to premiér do značné míry sám. V každé hře je důležitý nejen moment překvapení, ale také správné načasování.

 

Tento komentář byl mírně aktualizován oproti verzi, která vychází v tištěném vydání květnového Reportéra, jehož uzávěrka byla ve středu 3. května.

 

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat