Editorial

Svoboda v oblaku dýmu

29 / 06 / 2017

"Ač starý kuřák, nepovažuji zákaz kouření v hospodách za omezování občanské svobody," píše se v editorialu červencového Reportéra.

"Ač starý kuřák, nepovažuji zákaz kouření v hospodách za omezování občanské svobody," píše se v editorialu červencového Reportéra.

Bylo to jedno z nejhloupějších rozhodnutí mého života. Přesně v den šestnáctých narozenin jsem si na čelákovickém nádraží koupil krabičku cigaret Petra a začal kouřit.

Následovala první polovina devadesátých let, což byla doba silně prokouřená a velmi svobodná. Třeba když jsem se odstěhoval od rodičů do podnájmu a mohl kouřit i v posteli. To byla volnost! (Její součástí po další roky bylo, že jsem vozil zahulené oblečení mámě na vyprání. Ale který rebel to nedělá?)

Nebo když jsem nastoupil do první redakce v Českém deníku. Kouřilo se tam snad v každé kanceláři, s popelníkem hned u klávesnice. Občas hořely odpadkové koše a v klávesnicích se mísil popel se zaschlým kafem.

Doba se změnila, i když já za těch sedmadvacet let kouřit nepřestal. Dnes by mě vůbec nenapadlo zapálit si cigaretu v bytě. Nevím ani o žádné redakci, kde by se kouřilo u počítačů nebo na poradách. Nekouří se teď už ani v hospodách a barech. A je to v pořádku.

Ač starý kuřák, nepovažuji zákaz kouření v hospodách za omezování občanské svobody. Je to normální demokratické rozhodnutí, kdy se většinovou shodou nastavila nějaká pravidla. Podobně jako máme třeba nulovou toleranci alkoholu za volantem. Jasně, že pro mě bylo pohodlnější si ve dvě ráno zapálit v baru než jít na ulici. Ale už to nejde, tak budu chodit ven.

Je tu samozřejmě problém narůstajícího hluku, zejména v centrech měst, který zřejmě i snížil hodnotu některých bytů. To je vážná věc. Ale docela věřím, že stejně, jako je dnes divné hulit v kanceláři, bude časem divné hulákat lidem pod okny. Neobtěžovat ostatní je obyčejná slušnost.

Snahy o ohlodávání našich svobod jsou poslední dobou zřetelné a já budu fandit každému, kdo se za ně bude bít. Jsou tu ale důležitější témata – právo na soukromí, rovná soutěž v politice i podnikání, nezávislost na státu a další – než svoboda kouření.

Milé čtenářky, milí čtenáři, pokud si chcete přečíst, jak zákaz kouření, ale také EET a levné lahváče zasáhly venkovské hospody, nalistujte reportáž Marka Šálka na straně 16 tištěného magazínu (nebo si ji přečtěte v digitálním vydání zde).

Přeji vám příjemné čtení, krásné léto, čistý vzduch i mysl a kuřákům navíc i hezké výhledy do krajiny.

P. S.: Příští číslo vychází 7. srpna.

Galerie (2) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat