Schody do nebe, či do pekla?

Byznys

O plagiátorství v populární hudbě.

O plagiátorství v populární hudbě.

Nedávná soudní pře americké skupiny Spirit s britskou rockovou kapelou Led Zeppelin znovu nastolila téma plagiátorství v populární hudbě. Otázka, zda „Zeppelini“ ukradli žalující straně melodii, z níž pak v roce 1971 udělali legendární hit Stairway To Heaven, je nepříjemná, leč pochopitelná. Můžeme debatovat o tradici přejímání melodických prvků, zvláště v žánrech vycházejících z afroamerického blues. Jenomže zakladatel Led Zeppelin, kytarista Jimmy Page, je podobnými zlodějinami proslulý.

Něco jiného je používat pouhé citace. Ale přisvojovat si hotové skladby, i kdyby je Jimmy Page svou genialitou povýšil na mistrovské dílo, to už zavání hudební kleptomanií.

Proces se členy Led Zeppelin byl zahrán do autu; to však nic nemění na faktu, že v minulosti už několikrát museli s barvou ven. Většinou to skončilo uvedením správných autorů na obalu novějších reedic. Tak jako u písně Dazed And Confused, kterou Page ještě jako člen Yardbirds notu po notě okopíroval od svého předskokana Jakea Holmese. Skupině Spirit, jejíž skladba Taurus je téměř identická se Stairway To Heaven, kdysi naopak dělali předkapelu Led Zeppelin.

Page a další člen skupiny, Robert Plant, nyní udělali vše pro to, aby věc rychle smetli ze stolu. Vyhráli – ale důvodné podezření trvá.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama