Glosa

Hvězda za každou cenu?

Martin Svoboda
04 / 06 / 2017

O hollywoodské hvězdě letošního karlovarského festivalu.

O hollywoodské hvězdě letošního karlovarského festivalu.

Herec Casey Affleck, čerstvý držitel Oscara za hlavní roli ve vynikajícím dramatu Místo u moře, míří na letošní ročník karlovarského festivalu, kde převezme cenu za přínos filmu. A to přesto, že je v současnosti přinejmenším nejednoznačnou osobností. Herecky si po letech váhání mezi komercí a uměním konečně získal respekt, stal se však také další celebritou, o níž se tuší, že v soukromí možná respektuhodná nebude. Ukázalo se totiž, že zaplatil miliony dolarů coby mimosoudní vyrovnání dvěma ženám, které pro něj pracovaly a které ho obvinily ze sexuálního obtěžování.

Nelze se tak vyhnout vzpomínkám na Karlovy Vary ročník 2014, kdy se na jeho místě ocitl Mel Gibson – na světových festivalech byl v té době kvůli svým rasistickým, xenofobním a šovinistickým skandálům personou non grata. Tehdy se strhla debata, jestli karlovarská „cena za přínos filmu“ udělená muži s tímto renomé neodhaluje především snahu organizátorů získat hollywoodskou hvězdu, ať už je jakákoli.

I u Afflecka lze zahlédnout odlesk tohoto podezření, jenže kromě paralel jsou zde také zásadní odlišnosti. Je hercem na vrcholu kariéry, ne v úpadku. A jeho skandály zdaleka nejsou takové jako v případě Gibsona, u nějž byly během let zaznamenány nenávistné výroky na adresu snad všech existujících menšin, včetně zjevného antisemitismu v jím režírovaném brutálním filmu Umučení Krista. Tím Gibson smazal hranici autora a jeho díla, čímž znemožnil fanouškům tvářit se, že osobní postoje nemají s tvorbou nic společného. V případě Caseyho Afflecka je pořád snadnější oddělit člověka od jeho díla, veřejnou osobu od soukromí. Jeho přítomnost ve Varech tak není ostudná, i když si diskusi zaslouží.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat