15. duben: zakleté datum

Obrazem

Kdyby se vyhlašovalo nejčernější datum lidstva, 15. duben by mohl tomuto žebříčku s přehledem kralovat. Žádný jiný den v kalendáři se neproslavil takovou hitparádou děsivých událostí.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Roku 1865 zemřel Abraham Lincoln

Tehdejší americký prezident podlehl patnáctého dubna zraněním po atentátu, který na něj spáchal v divadelní lóži jeden z herců.

V pořadí 16. prezident USA se zasloužil například o zrušení otroctví. 9. dubna 1865 skončila občanská válka, známá jako válka Severu proti Jihu, která za sebou během čtyř let zanechala 600 tisíc mrtvých. O pět dní později, 14. dubna navštívil Abraham Lincoln se svou manželkou Mary Fordovou divadlo ve Washingtonu. Kolem desáté hodiny večer byl v prezidentské lóži zastřelen. Zraněním podlehl 15. dubna v ranních hodinách.

Lincolnovým vrahem byl John Wilkes Booth, jeden z herců divadla, v němž byl prezident postřelen. Booth byl přívržencem poražených jižních států, tedy Konfederace, a podporovatelem otroctví. Během války sloužil jako tajný agent a již o měsíc dříve se pokusil Lincolna unést. V divadelní lóži prezidenta střelil zezadu do hlavy během představení „Our American Cousin“. Byl dopaden na útěku a o dvanáct dní později popraven.

 

 

V roce 1912 narazil Titanic do ledovce

15. dubna se nejslavnější loď světa potopila na dno oceánu. Většina z 1500 obětí zemřela na podchlazení v ledovém Atlantiku.

Největší parník své doby (na délku měřil 269 metrů) si nechala postavit společnost White Star Line v Belfastu. Luxusní loď měla převážet cestující mezi Evropou a severní Amerikou a měla též sloužit k přepravě pošty. Vešlo se na ni více než 2600 cestujících včetně stovek automobilů a kočárů, palubní personál čítal 900 zaměstnanců. Velkolepá první plavba Titanicu však byla také jeho poslední.

 

K neštěstí došlo 14. dubna 1912 ve 23:40 hodin, kdy obrovská loď narazila do ledovce v Atlantském oceánu. Necelé tři hodiny po nárazu, 15. dubna ve 2:20 hodin ráno, se nad Titanicem zavřely vody. Zahynulo okolo 1 500 lidí, z velké části proto, že plavidlo nedisponovalo dostatečným počtem záchranných člunů. Vrak Titanicu leží na dně oceánu dodnes.

 

 

Záplavy v Nashville v roce 1927

Hladina jednoho z přítoků Mississippi – řeky Cumberland v Nashville – vystoupala na 17 metrů. Za následujících dešťů se veletok 15. dubna vylil z koryta. 

Řeka Mississippi je dlouhá 3770 kilometrů. Již v předchozím roce 1926 došlo k povodním, které ale byly nesrovnatelné s tím, co teprve mělo přijít. V roce 1927 stoupla hladina kvůli silným dešťům a rozvodněným přítokům natolik, že se řeka začala vylévat z koryta. Na fotografii z 15. dubna vidíme evakuaci místních Afroameričanů.

 

Voda zaplavila obrovské území a o domov připravila více než milion lidí v deseti státech USA. Během záchranných akcí selhala humanitární pomoc, na základě toho došlo později k řadě zásadních rozhodnutí a opatření. Především byly investovány velké prostředky na stavbu nových přehrad a zvýšení těch stávajících.

 

 

1989: Hrůza na stadionu Hillsborough

Patnáctého dubna roku 1989 bylo na anglickém stadionu při semifinále fotbalového FA Cupu ušlapáno a umačkáno 96 lidí, někteří se doslova udusili vstoje.

K tragédii na stadionu Hillsborough došlo 15. dubna 1989 při semifinále fotbalového FA Cupu, které proti sobě svedlo dva v té době nejúspěšnější anglické kluby – Nottingham Forest a Liverpool FC. Na tribuny bylo vpuštěno víc lidí, než jaká byla jejich kapacita. V sedmé minutě byl zápas přerušen, mezitím již ale bylo ušlapáno a umačkáno 96 lidí včetně dětí, dalších 766 lidí bylo zraněno. Jedním z důsledků této tragédie bylo zrušení plotů a dalších bariér mezi hřištěm a tribunami.

 

 

Erupce sopky Eyjafjallajökullv roce 2010

Na počátku března 2010 naměřili seismologové v útrobách islandské sopky tři tisíce otřesů. 15. dubna došlo k erupci, kvůli které se zastavil letecký provoz nad Evropou.

Kráter islandské sopky Eyjafjallajökull je ukryt ve stejnojmenném ledovci, jehož vrchol dosahuje výšky 1666 metrů nad mořem. K větším erupcím došlo již v letech 920, 1612 a 1821-1823. Ačkoliv výbuchy z dubna 2010 nebyly zvlášť rozsáhlé, oblak popela a prachu pronikl až nad Evropu.

 

Řádění Eyjafjallajökull v roce 2010 dosáhlo „jen“ třetího stupně z osmi, kvůli hustému oblaku putujícímu k jihu se zastavila letecká doprava nad větší částí Evropy. Přímo na Islandu bylo evakuováno kolem osmi stovek lidí. Nedaleko Eyjafjallajökull se nachází i další aktivní sopka Katla, která je mnohem větší a její erupce by mohla dosahovat až pátého stupně.

 

Takto vypadala erupce sopky Eyjafjallajökull na počátku. Po několika dnech, kdy z kráteru stoupal popel a prach, začala explodovat láva - sopka ji ze sebe doslova vyhazovala, některé kusy byly velké jako osobní automobil.

 

2013: Atentát při maratonu v Bostonu 

Světově proslulou tragédií, ke které došlo 15. dubna, se stal i atentát, který v roce 2013 zosnovali bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi při maratonu v Bostonu.

15. dubna 2013 se v americkém Bostonu konal každoroční maraton u příležitosti Dne patriotů. Při výbuchu dvou náloží skrytých v odpadkových koších zemřeli tři lidé, dalších 170 bylo zraněno. Za útokem stáli bratři Džochar a Temerlan Carnajevovi původem ze severního Kavkazu. Temerlan byl dopaden a zastřelen několik dní po útoku, později policisté chytili i druhého z bratrů – ten nyní čeká ve vězení na vykonání rozsudku smrti.​​​​​​​

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama