Tichá panika v Keni

8. srpna 2017

Občané jedné z nejrozvinutějších afrických demokracií volí nového prezidenta. Naplní se obavy z násilností, které provázely předcházející volby? V roce 2007 při pouličních vřavách zemřelo kolem 1 400 lidí. Nyní byl krátce před volbami zavražděn šéf IT volební komise.

Dnes v šest hodin ráno se otevřely volební místnosti pro 19 miliónů vášnivých voličů ze 43 kmenů. Politika je poslední týdny pro celou společnost dominantním tématem. Hlavními náměty hovorů jsou korupce, zvyšující se ceny potravin a bydlení, lepší zdravotní péče.

K volbám se chystají téměř všichni oprávnění voliči. Už během noci se v Nairobi tvořily dlouhé fronty, dostat se k urnám trvalo běžně i šest hodin. Z osmi prezidentských kandidátů měli reálnou šanci zvítězit dva: politický veterán Raila Odinga, nebo současný prezident Uhuru Kenyatta.

Šance obou byly podle posledních průzkumů velmi vyrovnané. Prezidentská volba tak může opět rozdělit národ, který volí hlavně podle příslušnosti ke svému kmeni. Rozbuškou násilí se může stát především neschopnost některé ze stran uznat nepříznivý výsledek.

Již v sobotu 29. července byla v lese nedaleko Nairobi nalezena mrtvola volebního IT manažera, pitva prokázala známky mučení. Policie odmítá prozradit, kdo tělo Chrise Msanda našel a kdo jej přivezl do márnice. Nechce se vyjádřit ani k tomu, proč událost zveřejnila až po dvou dnech.

Vražda člověka se všemi kódy a přístupy k elektronickému sčítání hlasů vyvolala obavy z možného falšování výsledků. Pokud dojde k výpadku systému jako v minulých volbách a hlasy bude nutné sečíst ručně, je téměř jisté že opozice nařkne vládu z nekalých praktik.

Vražda Chrise Msanda zvýšila u mnoha Keňanů obavy z rozpoutání kolotoče násilných konfliktů. Tisícovky movitějších lidí odjely z Nairobi na venkov a ti co zůstali, dělají zásoby potravin a dalších základních potřeb. Zvyšují i bezpečnostní opatření kolem svých obydlí.

Na průběh voleb dohlíží přes 150 tisíc policistů, vláda povolala i armádu. Jsou tu i mezinárodní pozorovatelé, možností falšování je však mnoho. Voliči zdůrazňují, že chtějí hlavně zachování míru. Politici také vyzývají k nenásilí, ale právě oni jej nakonec můžou rozpoutat.

Fotoreportáž z průběhu voleb v Nairobi si můžete prohlédnout v galerii.

Podpořte Reportér sdílením článku