Úroky rostou, uberte plyn

Byznys

Po dlouhém, někdy prudkém růstu výnosů mnoha investic, od akcií k nemovitostem, lze letos očekávat snížení tempa. Doba levných peněz směřuje ke svému konci, centrální banky, včetně té české je přestávají pumpovat do hospodářství a zvedají dosud velice nízké úrokové sazby. Nemusí jít o žádné drama, jen už nejspíše některé investice nebudou takovým trhákem.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Je to k nevíře, ale letos to bude už deset let od největšího ekonomického průšvihu v živé paměti – globální finanční krize. Po rychlém a hlubokém propadu hodnoty téměř veškerých typů investic přišlo období vzestupu. Nyní přichází první test odolnosti – například v podobě rostoucích úroků. 

Nepřetržitý růst některých investic ve světě přitom začal před devíti lety a občas bere dech.

Index Nasdaq Composite, nejrozšířenější měřítko výkonu technologických akcií včetně populárních jmen, jako jsou Facebook nebo Apple, loni přidal sedmadvacet procent a má za sebou jeden z nejlepších roků v historii. Hodnota tohoto indexu je už vysoko nad úrovní, které se na přelomu tisíciletí říkalo internetová bublina. Technologie dospěly a s tím přicházejí tržby a zisky. Apple má šanci stát se první veřejně obchodovanou společností o hodnotě bilion dolarů. To je jednička a za ní dvanáct nul. Pokud samozřejmě růst vydrží a výrobce telefonů nezůstane za globálním obchodníkem po síti Amazon. 

Aby člověk zjistil, že po takovém dlouhodobém růstu je na trhu s investicemi „draho“, nemusí objevovat Ameriku. Stačí kliknout na nejbližší český realitní server s nabídkou pozemků, bytů nebo pronájmů. I příležitostný pozorovatel postřehne, kam až se ceny vyšplhaly. Z velké části tažené investiční poptávkou po uložení volných peněz – u bytů jde o třicet až čtyřicet procent všech obchodů. 

Konečně i výnos z nejrozšířenější investice, tedy sebe sama, svižně roste a letos to tak bude dál. Česká bankovní asociace ve své prognóze z ledna očekávala, že průměrný růst příjmů letos bude podruhé za sebou okolo sedmi procent. Při očekávané inflaci poblíž dvou procent půjde o reálné pětiprocentní zhodnocení. Stejně pozitivní byl i výhled pro celou ekonomiku. Ta by měla růst o něco pomaleji, ale stále o slušná tři procenta.

 

Oběd zdarma končí

Po letech však přichází období, které lze označit jako návrat k normálu. Období nulových úrokových sazeb a pumpování peněz do ekonomiky pomalu končí i v Evropě. Politika levných peněz je přitom jedním z důvodů, proč ocenění některého majetku jako dluhopisů a realit vystřelilo do nebe. Česká národní banka už začala se zvyšováním svých sazeb, jež mají zprostředkovaně vliv na nastavení ceny peněz v ekonomice. Žádné drama se neočekává, ale například na sazbách nových hypoték je již vidět trend zdražování dlouhodobých peněz. Paralelně s tím končí hostina i pro ministerstvo financí, potažmo český stát. Výnosy požadované investory držícími české státní dluhopisy rostou. Například výnos dluhopisu se splatností deset let se již blíží dvěma procentům. Předloni stát platil i méně než půl procenta. Z historického odstupu jde stále o mimořádně nízké výnosy, ale křivka stoupajících výnosů je zřejmá.

Při rozhodování, kam nyní přesunout nebo vložit volné peníze, je pohled na rostoucí sazby klíčový. „V základním rozdělení aktiv na akcie a dluhopisy platí, že na investice do dluhopisů je vzhledem k očekávanému růstu úrokových sazeb příliš brzy,“ říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom české UniCredit Bank. Jinak řečeno, současný nabízený výnos dluhopisů nebo dluhopisových fondů je stále nízký vzhledem k tomu, co teprve přijde. Pavel Sobíšek jako alternativu radí držet právě akcie nebo akciové fondy. „Odvětvově bych se zaměřil na defenzivnější tituly, u nichž je pravděpodobné, že budou vyplácet dividendu i v případě otřesů na trzích. Krátkodobí investoři to mají těžší a pro ně spolehlivou příležitost ke zhodnocení prostředků nevidím,“ dodává.

Velmi podobně to vidí Martin Vlček, hlavní makléř obchodníka s cennými papíry BH Securities. Doporučuje se porozhlédnout po komoditách, krátkodobých vládních dluhopisech se splatností do jednoho roku nebo větší část přesunout do hotovosti. „Tato aktiva sice neslibují vysoké roční výdělky, ale umožňují investorům sundat nohu z plynu a vytvořit si rozumnou rezervu na potenciální pozdější nákupy akcií za atraktivnější ceny,“ vysvětluje.

 

Akcie a koruny

Podle statistik zveřejňovaných asociací správců domácích fondů AKAT ČR jsou v Česku nejpopulárnější takzvané smíšené fondy kombinující akcie s dluhopisy, následované dluhopisy, akciové jsou až třetí. Byť během posledních let docházelo k přelévání majetku směrem k akciím.

Čeští investoři jsou velmi konzervativní, neradi riskují a naopak vkládají peníze do nižšího, ale jistého výnosu. K přímým investicím do akcií panuje v Česku už tradiční odpor. Mimo jiné to odráží negativní zkušenosti z kuponové privatizace. A později i z některých známých burzovních krachů, jako byl úpadek majitele dolů OKD nebo realitních skupin Orco a ECM. Nabídka jednotlivých titulů na pražské burze je malá a letos může ještě zeslábnout. Paradoxně kvůli tomu, že je o tyto společnosti zájem mezi velkými investory. Z trhu zmizí loterijní Fortuna, pravděpodobný je odchod Unipetrolu i textilky Pegas Nonwovens: všechny již mají jednoho dominantního akcionáře a chodit na burzu pro kapitál nepotřebují. Naopak přibýt by mohla dvě známá jména. Loterijní Sazka a jedna z mála globálních firem vzniklých v Česku – antivirový Avast. Obě společnosti zvažují vydat nové akcie primárně na trhu v Londýně. Bývá však obvyklé, že v takovém případě se akcie objeví i na menším trhu v Česku. 

Největším lákadlem domácích akcií je vysoký dividendový výnos, tedy zisk vyplácený na jednu akcii. Například akcie ČEZ a tabákový Philip Morris se díky vypláceným dividendám chovají spíš jako dluhopis. Díky dividendě je atraktivní i burzovní nováček Moneta Money Bank. Všechny tyto papíry nabízejí dividendový výnos pět a více procent ročně. Rizikem je samozřejmě možnost s výplatou akcionářům kdykoliv přestat. U akcie ČEZ je nyní velmi živá spekulace o rozdělení firmy na regulovanou a neregulovanou část, což by mohlo zvýšit jinak stagnující hodnotu firmy na burze. 

Investování v Česku nyní nahrává posilující koruna. Loni v dubnu Česká národní banka přestala po více než třech letech držet slabou korunu vůči euru a česká měna začala podle očekávání viditelně posilovat. Vůči dolaru přidala kolem pěti korun. Z pohledu domácího investora to snižuje výnosnost investic v cizině. Jednoduše řečeno – zhodnocení již zmíněného Amazonu je po přepočtu do korun nižší. Spojené státy jsou přitom oblíbeným místem pro investování vzhledem k obrovské nabídce a konkurenci mezi zprostředkovateli obchodů.

 

Bondáž

Doslova pytel se roztrhl s nabídkou investic do firemních dluhopisů. Pokud jste ještě nabídku nedostali, brzy se tak stane. Hlavním hybatelem byla nízká cena peněz a zjednodušení postupu při vydávání těchto cenných papírů. Například emise do milionu eur (kolem pětadvaceti milionů korun) mohou být veřejně nabízené potenciálním zájemcům bez omezení a to bez schvalování od České národní banky. Podobně to platí i u větších emisí, pokud je nabídka určená jen omezenému okruhu zájemců. Obvykle jde o dluhopisy malých a středních firem, nabízené výnosy se pohybují nejčastěji v rozmezí pěti až devíti procent ročně. Nabídka je opravdu pestrá. Od prapodivných schránek s majitelem v exekuci až po známé společnosti s transparentním hospodařením.

Podle Lumíra Schejbala, advokáta z kanceláře Schejbal&Partners, by si každý investor do dluhopisů měl vždy z veřejných zdrojů prověřit emitenta, jeho statutární orgány, historii a kreditní riziko, tedy schopnost splatit celý dluh i s úroky. Zároveň upozorňuje, že veřejně neobchodované dluhopisy je před konečnou splatností obvykle nemožné prodat. „Pokud se rozhodnou jít do rizikových dluhopisů, měli by investovat jen velmi malou část svého majetku a měli by důkladně diverzifikovat své portfolio,“ uvádí Lumír Schejbal.

 

„Reality-check“

Velká část vybraných peněz na dluhopisech obratem míří do realit. Na výstavbu nových domů, spekulativních nákupů již existujících nemovitostí určených k dalším pronájmům bytů a nebytových prostor. Výnosnost těchto byznysů se postupně dostane se zvyšováním úrokových sazeb pod tlak. V kostce řečeno: už se nově příchozím tolik nevyplatí. 

S rostoucími cenami nemovitostí ve velkých městech a na dobrých místech klesají výnosy. U bytů kupovaných na investici současný roční výnos se započtením všech poplatků dosahuje tří až pěti procent ročně. Nižší výnos platí pro Prahu, kde jsou ceny realit vysoko. Atraktivita investování do bytů na pronájem možná pro menší pronajímatele dál klesne: ve hře je zde totiž zvýšení sazby u daně z příjmů z patnácti na devatenáct procent.

Jako investiční perpetuum mobile se dlouhodobě chovají pozemky. Krize nekrize jejich ohodnocení jen roste. Podle indexu HB Index sestavovaného Hypoteční bankou na základě skutečných obchodů vzrostly ceny pozemků od roku 2010 o čtyřicet procent. Na konci loňska se růst poprvé zastavil. „Částečně je to způsobeno i tím, že vysoké ceny pozemků v okolí velkých měst začaly vytlačovat poptávku do vzdálenějších lokalit,“ komentoval to Petr Němeček z Hypoteční banky. 

Až za několik měsíců se tedy uvidí, zda došlo ke změně dlouhodobého trendu.

Obdobný vývoj je u zemědělské půdy. Tedy trvalý růst cen. Podle zprávy společnosti Farmy.cz vzrostla loni průměrná cena o patnáct procent proti předloňsku. Pro letošní rok očekává tato společnost růst nižší. U půdy fungují jako stabilní dividenda zemědělské dotace. Ať venku prší nebo svítí slunce, peníze přijdou na účet. Dlouhodobý výnos pro nezemědělské investory jsou dvě procenta a půda funguje především jako mezigenerační „uchovatel hodnoty“. To je také jeden z důvodů, proč jsou mezi největšími vlastníky půdy k nalezení nejbohatší lidé žijící v Česku. I u zemědělské půdy však zřejmě v horizontu několika let dojde ke změně systému dotací právě za účelem omezení spekulací.

 

Kryptoměny a baroko

Největší adrenalinovou jízdou loňského roku byly kryptoměny. Nejznámější z nich bitcoin doslova létal vzhůru i dolů. Kvůli prudkým výkyvům cen jsou současné kryptoměny jako platidlo málo použitelné. Stejně visí otazník nad tím, zda mohou fungovat jako dlouhodobá investice. Spousta chytrých lidí nyní pracuje na vytvoření alternativních měn, na vybudování prostředí, v kterém není možné dle libosti tisknout peníze bez protihodnoty. Tedy něco jako digitální zlato. Hodnota kryptoměn ovšem až dosud spočívala ve výpočetním výkonu, spotřebované elektřině na jejich výrobu a víře, že svět papírových peněz míří k zániku. Daniel Gladiš, šéf Vltava Fund, cílící na dlouhodobé investice do akcií, má názor na ukládání majetku do kryptoměn jednoznačný: „Je mi líto všech těch spekulantů, kteří hnáni chamtivostí, nakonec pravděpodobně přijdou téměř o všechno.“

Naopak již staletími prověřený model uchování hodnoty jsou investice do krásných předmětů, do umění. Vládnou v něm obrazy a českým specifikem je zájem o domácí umění z období od poloviny 19. do půlky 20. století. Ivo Koudelka, majitel pražské Galerie Petra Brandla, říká, že na tomto zúženém trhu už je nyní hodně „přebráno“. „Ceny jsou u řady autorů jako Zrzavý, Filla, Toyen astronomické a předhánějí ceny některých světových malířů na světovém trhu, což už je trochu nenormální,“ říká. 

Určitou nevýhodou této strategie přitom je, že domácí autoři jsou s výjimkou jmen jako Kupka nebo Mucha hůř prodejní v zahraničí. Ivo Koudelka říká, že sám sází na baroko. „Nehrozí u nich falzifikáty a výběr je u špičkových barokních děl velmi omezený,“ uzavírá galerista. • 

Reklama
Advertisement
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement