Smrtonoš, taipan, pralesnička. 10 nejjedovatějších zvířat planety

8. listopadu 2019

Čtyřhranka Fleckerova neboli "mořská vosa" by svým jedem dokázala usmrtit šedesát lidí.

Profimedia.cz

Štír smrtonoš, Odranec pravý, Taipan, Pralesnička, Takifugu... Podívejte se na deset nejjedovatějších zvířat na světě. A přečtěte si, jak si můžete zachránit život v případě napadení.

Čtyřhranka Fleckerova

Medůza známá také jako čtyřhranka smrtelná nebo „mořská vosa“ žije v pobřežních vodách od Austrálie až po Vietnam. Jed dospělého jedince (kardiotoxin) by stačil na usmrcení šedesáti dospělých lidí – útočí na srdce, nervový systém a kožní buňky. Čtyřhranku je poměrně snadné ve vodě přehlédnout, horní část jejího zvonu totiž nebývá větší než dvacet pět centimetrů. Dlouhá jsou ale její chapadla plná žahavých buněk, která mívají skoro tři metry a může jich být až šedesát. Při kontaktu chapadel s lidskou kůží se objeví otok tak bolestivý, že se člověk může dostat do šoku, ochrnout a utopit se. Doporučuje se postižená místa polít vinným octem, který neutralizuje účinky jedu a je dostupný na australských plážích.

Čtyřhranka Fleckerova neboli “mořská vosa“ by svým jedem dokázala usmrtit šedesát lidí.


Chobotnice kroužkovaná

Obyvatelem australských pobřežních vod je i chobotnice kroužkovaná. Měří maximálně dvacet centimetrů a váží od deseti do sto gramů. V těle má ale takové množství jedu, že by mohla zabít dvacet šest dospělých lidí během několika minut. V klidu má tmavě hnědou nebo tmavě žlutou barvu, když se ale rozruší, objeví se na jejím těle kolem šedesáti modrých kruhů. Tato chobotnice má dvě jedové žlázy, ve kterých se pomocí bakterií tvoří jed tetrodotoxin. První žláza produkuje jed, kterým chobotnice kořist omráčí, jed z druhé žlázy je silnější a chobotnice jej používá v případě obrany. Ačkoliv je její kousnutí bezbolestné, způsobuje ochrnutí a člověk umírá již po třech minutách. Neexistuje protijed a jedinou záchranou je nepřetržité umělé dýchání a masáž srdce, dokud jed nevyprchá z těla – to může trvat až čtyřiadvacet hodin.

Chobotnice kroužkovaná je poměrně malý tvor – měří maximálně dvacet centimetrů, ale zabít by dokázala dvacet šest dospělých lidí.

Homolice

Mořští plži s výjimečně krásnými ulitami, to jsou homolice mramorovaná, síťkovaná a mapová. Pro lov jsou homolice vybaveny ostrou harpunou, kterou po kořisti vystřelí a vstříknou jí do těla jed conotoxin. Tím mohou tito malí draví plži (měří od čtyř do deseti centimetrů) zabít člověka – jed způsobí paralýzu svalů a obrnu bránice, smrt přichází do několika hodin. Jediná kapka jedu homolice by stačila k usmrcení dvaceti lidí, protijed neexistuje, jedinou naději představuje umělé dýchání. Homolice žijí v teplých mořích a oceánech tropického a subtropického pásma.

Podpořte Reportér sdílením článku