Kancelář má zlaté dno

Ilustrační snímek

Profimedia.cz

O nejnovějších transakcích na trhu s administrativními budovami.

Během minulého měsíce změnily majitele dvě z nejzajímavějších kancelářských budov v Praze. O prodeji obou se hovořilo minimálně od začátku letošního roku. A dosavadní majitelé rozhodně musejí být spokojeni.

Penta prodala Florentinum čínské CEFC. Cena nebyla oficiálně zveřejněna, ale podle informací ČTK, které nikdo nerozporoval, přesáhla 7,6 miliardy korun. „Srdcová záležitost“ Marka Dospivy, jak mi o ní sám před lety říkal, znamenala pro skupinu Penta báječný a rychlý výdělek. Od koupě pozemků k postavení a otevření uplynuly čtyři roky, od otevření do prodeje necelé tři. Náklady kolem 5,5 miliardy, výnos víc než o dvě miliardy vyšší. Budovatelé z Penty se tak budou moci přesunout na druhou stranu ulice, kde hodlají stavět celý komplex podél Masarykova nádraží s opravdu dobrým pocitem.

O pouhé dva týdny později bylo oficiálně ohlášeno i uzavření obchodu, kdy naopak zahraniční investoři prodávali českým. Erste Group Immorent utržila za budovu Enterprise na pražské Pankráci 110 milionů EUR, tedy tři miliardy korun. Kupujícím byla skupina sdružující RSJ Investments a otce-zakladatele antivirového gigantu Avast, Pavla Baudiše a Eduarda Kučeru. Ti tak budou moci chodit „do vlastního“, protože Avast, kde jsou stále velmi významnými akcionáři, je zároveň největším nájemcem v Enterprise Office Center, jak zní celý oficiální název.

Obě listopadové transakce navazují na již dříve uskutečněný prodej kancelářského komplexu The Park na Chodově (sídlo IBM, Honeywellu či DHL u magistrály na Chodově) a ukazují, že nikoli řemeslo, ale kancelář má dnes zlaté dno.

Podpořte Reportér sdílením článku