Seriál

Novoroční předsevzetí

31 / 12 / 2017

Co přimělo jedenáctku mužů navštívit ateliér a nechat se takto společně zvěčnit? Šlo jim nejspíš o čistou legraci. Co dalšího můžeme ze snímku téměř sto padesát let starého vyčíst?

Co přimělo jedenáctku mužů navštívit ateliér a nechat se takto společně zvěčnit? Šlo jim nejspíš o čistou legraci. Co dalšího můžeme ze snímku téměř sto padesát let starého vyčíst?

Snímek ukazuje společnost jedenácti přátel, kteří se nechali zvěčnit na památku ve fotoateliéru plzeňského fotografa Josefa Böttingera. Důvodem kolektivní návštěvy ateliéru mohl být blížící se nový rok a s ním spojená různá předsevzetí – například „Psát mamince”, jak čteme na jedné z cedulí.

Na snímku vidíme umělý pařez, kulisu domu, umělou zídku, namalovanou krajinu. Jen seno, na kterém muži spočívají, bude zřejmě opravdové. Šlo o iluzi, do jisté míry v celém aranžmá můžeme spatřovat předzvěst virtuální reality, jak ji dnes známe například z počítačových her. Jenomže v tomto případě pánové ve hře přímo vystupují – s přáním, aby jejich role zůstala „na věčné časy” zachována. 

5a438aa39c40ef3771cb9220 MEDIA_ITEM image
Žertovný snímek plzeňské pánské společnosti, rok 1870.

Každý z portrétovaných aktérů se snaží sám sebe nějak žertovně představit, vyjádřit svoji osobnost, záliby – mnohdy se zjevnou sebeironií. Můžeme si zafantazírovat… Salutující muž má sklony k vojáctví, muž se slunečníkem touží jet na východ a žít po čínsku, štítem dalšího je hudba, jiného láká poezie. Jeden ze dvojice ležících mužů je z předpokládaných výkonů nového roku již jaksi předem zmožen…  

Muž s cedulí „Psát mamince“ byl nejspíš starý mládenec, současným jazykem mamánek. Více můžeme o životních rolích oné jedenáctky mužů spekulovat jen s obtížemi. S plným porozuměním snímek mohl pobavit jen úzký okruh přátel – včetně žen, jimž jsou mnohé z vyobrazených vzkazů určeny.

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde.
Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat