Analýza

Mocenská hra Babiše a Zemana

21 / 10 / 2017

Andrej Babiš vstoupil do politiky fakticky už v roce 1998, když se k moci dostal Miloš Zeman. Právě s jeho vládou měl Babiš dobré vztahy, právě Zemanova vláda umožnila expanzi Agrofertu. Spojenectví Babiš-Zeman nakonec sociální demokracii zničilo. Sobotka, Zaorálek a Chovanec neměli proti této alianci šanci.

Andrej Babiš vstoupil do politiky fakticky už v roce 1998, když se k moci dostal Miloš Zeman. Právě s jeho vládou měl Babiš dobré vztahy, právě Zemanova vláda umožnila expanzi Agrofertu. Spojenectví Babiš-Zeman nakonec sociální demokracii zničilo. Sobotka, Zaorálek a Chovanec neměli proti této alianci šanci.

Slzy v očích a viditelná dojetí. Pak pusa manželce, pár vzletných slov a nakonec obejmutí a polibek na hlavu marketingového guru hnutí ANO 2011 Marka Prchala. Tak vypadala sobotní tisková konference Andreje Babiše po vítězných volbách.

Něco mi ale v jeho děkovné řeči a gestech chybělo. Babiš vůbec nepoděkoval sociální demokracii. Nepoděkoval straně, která ho zrodila, na které vyrostl a díky níž získal tak velkou moc a vliv.

Babiš tuto stranu léta využíval, pak na ní parazitoval a teď ji zmačkal jako papír a hodil do koše. Jestli je někdo spoluhrobníkem ČSSD, je to právě Andrej Babiš.

Andrej Babiš završil víkendovým vítězstvím svou bezmála dvacetiletou politickou kariéru.

Nebojte se. Nespletl jsem se.

Vím, Babiš začal být vidět v politice až v roce 2011, když založil hnutí ANO. A moc dobře vím, že poprvé kandidoval do Sněmovny až v roce 2013. Jenže Babiš se tu nevyloupl teprve nedávno. Babiš byl v politice už od roku 1998. Od chvíle, kdy se vlády ujala sociální demokracie v čele s Milošem Zemanem. Jen nebyl příliš vidět.

 

Začalo to Panamou

Podnikatel Andrej Babiš založil svou kariéru zejména na těsném vztahu se sociální demokracií. Nejdříve na ní parazitoval jen ze zákulisí – ve druhé polovině devadesátých let. Díky tajnému daru z Panamy, který v roce 1997 obdržela ČSSD od Babišových spolupracovníků z firmy Beltomate, pak byla ČSSD vstřícnější při obsazování vedení státních podniků Babišovými lidmi.

Pak jí na začátku milénia využíval už trochu viditelněji, ale stále z ústraní. V obou případech šlo o éru Miloše Zemana. Připomeňme, že to byl právě Zeman, kdo umožnil Agrofertu získat řadu chemiček a v roce 2001 dokonce petrochemický gigant Unipetrol (byť jen na chvíli). V tajuplném loutkářství politiků ČSSD pokračoval Babiš i v pozdější době za éry Stanislava Grosse.

V době osmiletého vládnutí ČSSD zbohatl Babišův Agrofert natolik, že nakročil k ještě většímu otesánkovství – holding později ovládl téměř 200 podniků v zemědělství, potravinářství a petrochemii.

Spojenectví s ČSSD pak Babiš završil v roce 2013, když šlo jeho hnutí ANO 2011 (jako druhé nejsilnější uskupení) do vlády s dalším sociálnědemokratickým předsedou Bohuslavem Sobotkou.

Už tehdy to mnozí Sobotkovi vyčítali. Varovali ho, že je to chyba, že tím jen pomůže Babišovi zlegalizovat pobyt v politice a otevřít cestu k dalšímu byznysu a zbohatnutí. Jenže odolejte vábení stát se premiérem! Navíc bylo Sobotkovi asi jasné, že když tuhle roli nezkusí vzít na sebe on, nahradí ho kdokoli jiný, kdo byl v ČSSD odchován k „páření se“ s Babišem. Třeba takový hejtman Michal Hašek by se této role určitě rád zhostil.

Jestli si Sobotka myslel, že to s Babišem půjde, byl naivní. Pokud doufal, že Babiše ukočíruje a zlidští, byl neprozíravý. A jestli měl plán, že Babiše po pár letech ve vládě zničí, zmítaly jím hodně divoké sny.

Sobotka se sice snažil vzepřít svému osudu a po třech a půl letech společného vládnutí (a po sérii skandálů) vyhodil v květnu 2017 Babiše z kabinetu, kde zastával post ministra financí a místopředsedy vlády. Jenomže to už bylo pozdě.

Tak jak Babiš narostl v byznysu, narostl i v politice. Získal mediální převahu a marketingově deklasoval všechny své protivníky. S podporou všudypřítomné inzerce uměl převálcovat své problémy, pasoval se do role obětního beránka. Přivlastnil si úspěchy vlády a průšvihy nechal ČSSD.

Své dosavadní partnery postupně dostával do kolen. Kdyby se ČSSD nepodařilo zpřetrhat vliv Babiše u policie (zejména v ÚOOZ) a kdyby Sobotka nakonec neprosadil jeho odvolání z vlády, zřejmě by Babiš vyhrál tyto volby ještě drtivěji.

Sobotka prostě neměl šanci. Babiš by si ho namazal na chleba tak jako tak. Babiš se tak vypořádává s každým. Je to jeho způsob práce a chování, které si s sebou přinesl z byznysu.

 

Dva dinosauři

Babiš žije ve svém světě, v němž má pravdu jen on, a v němž se musí všechno odehrávat jen v jeho režii. A nejlépe i v prospěch jeho byznysu a holdingu.

Sobotka ani Zaorálek a Chovanec pak neměli šanci ještě z jednoho důvodu. Babiš měl a má velkého spojence: Miloše Zemana. Ten si prostřednictvím Babiše vyřídil své účty s ČSSD a zejména se všemi sociálními demokraty, kteří ho zostudili tím, když dali v roce 2003 přednost v prezidentské volbě Václavu Klausovi (ODS) a nikoli jemu.

Tuhle zášť si s sebou Zeman nesl dlouho a nepřešla ho ani při objímání stromů na Vysočině. A zřejmě až teď si může oddechnout, protože pomsta byla dokonána. Ze všech jeho tehdejších protivníků jsou politické mrtvoly. A nezbývalo málo a mrtvá byla i ČSSD, kterou dělilo od propadliště do politických dějin jen 2,3 procenta.

Že tím Miloš Zeman předává moc a sílu Andreji Babišovi, je vůbec netrápilo. Miloš Zeman a Andrej Babiš jsou totiž jedno. Byť to budou stokrát zpochybňovat, na jejich společné historii je vidět, jak si ti dva vždy uměli vyjít vstříc.

Tyto dva dinosaury zákulisní a přímé politiky mohou porazit jen voliči. První příležitost, jak tento mocenský pakt rozbít, budou mít v lednu 2018 v prezidentské volbě. A pak nejspíš zase až za čtyři roky při sněmovních volbách.

Tedy, pokud se za tu dobu nevytratí v lidech poslední zbytky sil čelit mocenským hrám několika podnikatelů a všehoschopných politiků.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat