Strach z „nových Romů“

9. srpna 2015

Imigranti zadržení u Děčína.

foto Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Jejich kultura i mentalita jsou jiné a špatně se nám s nimi žije, nechtějí být jako my. Tak lze definovat obvyklý vztah české společnosti k Romům. Z dostupných dat se zdá, že podobný náhled má nyní značná část Čechů i na uprchlíky, muslimy a Araby, kteří jsou všichni smícháni do jednoho zavrženíhodného balíku. Jejich příchod si nepřejeme, ale ať to za nás vyřeší někdo jiný – zní další český názor.

Měl jsem v závěru loňského roku příležitost nahlédnout do dat jednoho z mezinárodních průzkumů: ten mimo jiné ukázal, že pro „našince“ jsou Romové nejméně akceptovatelnými potenciálními sousedy. Hned po nich se však umisťují muslimové bez ohledu na národnost − a Arabové jsou jen nepatrně přijatelnější.

Nedávný průzkum CVVM tento obrázek potvrdil: jen 13 procent občanů ČR vnímá Romy jako bezproblémové sousedy, Afghánce tak vidí 17 procent, Araby stejně jako Čečence 19 procent. Pak přijde velký skok, Číňana, Ukrajince nebo Inda by bez problémů přijalo do sousedství přes 40 procent domácností.

Pokud jde o Afghánistán a Čečensko, jejich image je špatná: neklidné země s násilnickými skupinami, nebo dokonce celými teroristickými armádami typu Tálibán. S arabským světem je to možná ještě horší, pozitivních příběhů o Arabech je jako šafránu, zato protestujícími Araby, bojujícími (arabskými) islamisty, islamistickými fundamentalisty a teroristy se to v médiích jen hemží. A i když takový obraz realitě neodpovídá, mnozí Češi jsou přesvědčeni, že uprchlíky směřujícími do Evropy jsou až na výjimky Arabové. Našemu nepříliš informovanému veřejnému mínění potom splývají Arabové, muslimové, islamističtí radikálové a uprchlíci do zosobněné hrozby zahaleného snědého muže nebo ženy v burce, kteří nás přinejlepším okradou, přinejhorším vyhodí do povětří i s autobusem na cestě do práce.

Velký pogrom

Strach z uprchlíků roste nejen úměrně tomu, jak jich na hranicích Evropy přibývá, ale možná v závislosti na tom, jak často a v jakých souvislostech se s nimi setkáváme v médiích (reálných setkání je zatraceně málo) a jak o nich komunikujeme na sociálních sítích. Není náhodou, že podle průzkumu STEM vzrostl oproti roku 2011 počet lidí, kteří za vysoké nebezpečí označili islámský fundamentalismus (nárůst z 57 na 82 procent) a příliv uprchlíků (nárůst ze 48 na 71 procent). Proti tomu je pořád ještě politika Ruska „beránkem“, kterého za vysoké nebezpečí označuje „jen“ 59 procent Čechů. Ostatně, uprchlíků z Ukrajiny se zřejmě zdaleka tolik nebojíme, vždyť (myslíme si) je celkem známe a nejsou to tak špatní sousedé. Podle CVVM by k nám aspoň nějaké ukrajinské běžence pustilo 53 procent Čechů, syrské ale pouhých 26 procent. A bezmála tři čtvrtiny dotazovaných, konkrétně 71 procent, by tu ze Sýrie nejraději nevidělo vůbec nikoho.

Podpořte Reportér sdílením článku