Zápisky z Bruselu

Report

8:30

Jeden z účastníků exkurze mě informoval o ranním výbuchu na letišti. Chvíli na to vypukla panika a policisté vtrhli do hotelu, načež se všechny snažili odehnat od oken a prosklených stěn.

8:40

Do přízemních prostor začali přivážet zraněné. Byli jsme informováni o výbuchu v blízké stanici metra a uvědomění o dalších nutných postupech a opatřeních.

11:20

Kolem mě proběhl nahlas brečící kuchař. Jestli ho dojal pohled na zraněné, nebo zjistil, že je mezi nimi někdo blízký, nevím. Je to velmi tísnivé.

11:30

Ulicemi zní hukot sanitek a vrtulníků. Nesmíme k oknům, dolů jsou přiváženi další zranění.

11:55

Pokusil jsem se dostat do místnosti, kde jsou ošetřováni zranění. Jednak ze zvědavosti, ale také proto, abych nabídl pomocnou ruku. Byl jsem vyhnán.

12:15

Organizátoři exkurze nám – studentům medií a účastníkům exkurze do sídel europarlamentu – nabídli, abychom se vydali z hotelu do centra a pokračovali individuálně v připraveném programu. Byli jsme však upozorněni, že se nám možná nepodaří dostat zpět do hotelu. Venku probíhá kontrola vozidel a celá oblast je uzavřená. Všude pobíhají těžkooděnci s kuklami a samopaly.

12:34

Přesouváme se z hotelového pokoje na recepci, poté se máme přemístit do sídla europarlamentu. Přicházím o mobilní signál.

12:45

Nikam se nejde, protože bychom pravděpodobně opravdu neměli šanci vrátit se do hotelu. Rozhodnutí a eventuální odchod přesouváme na 15:00.

12:55

Hotelový personál začíná z prosklených stěn v přízemí sundávat prostěradla, což působí jako pozitivní signál.

13:50

Prostěradla jsou pryč, atmosféra se alespoň v interiéru uvolňuje. Venku však zůstávají v pozoru ozbrojené hlídky. Odchod z hotelu je možný, návrat zpět nejspíš nikoliv.

13:55

Jeden z organizátorů naší exkurze se vydal do pár stovek metrů vzdáleného tiskového centra Evropského parlamentu, aby zjistil podrobnosti a dal nám vědět, zda už má smysl jít ven. O chvíli později nás kontaktoval, že ho uniformované hlídky drží venku přes ulici a nemůže se vrátit do hotelu.

15:00

Z hotelového sálu, kde jsme seděli již poměrně v klidu, nás přesunuli do hloubi budovy. Údajně byl nedaleko odtud nalezen podezřelý balíček. Hoteloví hosté jsou stahováni i z pokojů ve všech patrech.

15:10

Dozvídáme se, že na letišti byly údajně nalezeny neaktivované výbušniny. Navíc je prý evakuována jaderná elektrárna pouhých 90 kilometrů odsud. To nám na pocitu bezpečí nepřidává, ale snažíme se to považovat za preventivní opatřeni bez dalších rizik.

15:30

Byli jsme informováni, že se hosté mohou vrátit na své pokoje. Sanitky utichají, hotelem se nyní nesou jen zvuky z vysílaček.

15:50

Správa hotelu nám zakázala pořizovat další obrazové i zvukové záznamy. Na ulicích kolem hotelu stále probíhají kontroly a přesouvání zátarasů.

17:10

Dostáváme šanci opouštět hotel i příslib návratu – byť jsme upozorněni, že cesta zpět může být komplikovaná. Vydáváme se na průzkum okolí.

17:50

Jsme venku. Kvůli zátarasům a ozbrojeným složkám se nám ovšem nepovede dostat moc daleko.

19:00

Vracíme se na večeři do hotelu, abychom se dozvěděli, kdy a jakým způsobem budeme moci odcestovat domů.

19:20

Dozvídáme se, že letiště je stále mimo provoz a zpět do Česka se dostaneme pravděpodobně autobusem.

 

Další snímky z bezprostředního okolí místa výbuchu najdete v galerii.

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama
Advertisement

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement