Letná na talíři: lehkost blízko nebi

10. května 2015

foto Lukáš Procházka.

Široká avenue plná lahůdkářských obchodů a nejúžasnější zahrádky v Praze: další díl průvodce gastronomií tuzemských měst, regionů a čtvrtí popisuje, co lze najít na pražské Letné. Je to místo, kde se vyplatí toulat a ochutnávat celý den. Najdete tu vyhlášenou tlačenku, sardinky s borůvkovou omáčkou i bezkonkurenční větrníky.

Slovo Letná sedí. Je v něm slyšet lehkost a vzdušnost a skutečně − málokde v Praze si člověk připadá tak volně jako v této čtvrti. Pracovala jsem na Letné několik roků a poledne, kdy se místo oběda natáhnete se zmrzlinou na trávník nebo prolelkujete přestávku u malého piva na zahrádce, mi dodneška chybí. Ona lehkost platí i pro kulinární stránku Letné. Z hlediska gastronomického je čtvrť pozoruhodnou kombinací starosvětských doupat a hipsterských podniků, v nichž se testují poslední novinky.

Dvě tváře má Letná i v různých denních dobách: přes den je spořádanou kráskou nabízející lahůdky ze všech koutů světa a se soumrakem se mění v nesourodou směsici pivnic, zaplivaných nonstopů a míst pro milovníky trendy nočního života. Pestrost čtvrti je daná různorodostí obyvatel: na rozmezí zhruba čtverečního kilometru tu bydlí oblíbení kantoři z místní Akademie výtvarných umění včetně světově známého výtvarníka Jiřího Kovandy i bývalí estébáci, kteří dožívají v bytech naproti Letenské pláni, jež patřívaly ministerstvu vnitra a jimž se říká „Molochov“; žije zde „vystajlovaná“ mládež i staří disidenti. Mnohotvárnost kulinární Letné je tedy jen odpovědí na nesourodé chutě, které různí Leteňáci mají.

Zahrádková zóna

Míst, kde se všechny zmíněné typy Letenských mohou sejít, je v zóně hned několik. Tím nejvýraznějším je nejspíš hospoda na rohu Jirečkovy a Ovenecké zvaná Prašivka. Za výlohou ze žlutých sklíček, která uvnitř způsobuje příjemné bezčasí, je možné slyšet debaty o smyslu světa, vývoji burzy i špačkování jak z knížek Henryho Millera. Pestrý kaleidoskop štamgastů k nim popíjí jiskrné pivo Klášter, pojídá skvělou tlačenku a hermelín, obojí zdobené originálními zeleninovými skulpturami. Fanouškem zdejších husích jater v sádle se stal svého času i foodbloger Cuketka, kterého tučná delikatesa okouzlila natolik, že na chvíli zapomněl i na chuchvalce cigaretového dýmu ve vzduchu.

Prašivka má v létě i skromnou zahrádku, kde se popíjí na stojáka, a tři stolky na chodníku. K nim se však všichni žíznivci nemají šanci vejít, a tak je cesty vedou do dalších náleven směrem k Letenským sadům. Své stálé místo má v srdcích milovníků venkovních hospod už několik roků Záletná (Kostelní 44) za Zemědělským muzeem, kde si k pivu můžete aktuálně dát třeba povedenou slaninovou „marmeládu“ nebo domácí burger.

O kus dál, přímo v parku, je ještě outdoorová ratejna zvaná Pod kaštany, kde ne úplně vynikající pivo a pochutiny kompenzuje božský výhled na město, který si můžete vychutnat z mnoha tamních lavic. Přímým protikladem k této nálevně pod širým nebem je pár metrů vzdálený Letenský zámeček (Letenské sady 341), kde se stoluje na bílých ubrusech a ve věži s ohromující vyhlídkou tu dostanete panenku taženou ve víně z Bordeaux či steaky s všemožnými omáčkami.

Nejkrásnější vnitrobloky

Podpořte Reportér sdílením článku