Český inženýr, který digitalizoval péči o britské babičky

Marek Sacha tráví většinu času v Londýně či jinde po světě. Do Prahy se dostane jen výjimečně.

foto Tomáš Binter

Pacienti nechtějí být v nemocnici, když nemusejí, říká Marek Sacha. V Londýně rozjel firmu, která poskytuje domácí zdravotní a pečovatelskou péči. Ovšem se všemi vymoženostmi digitálního věku. Investoři jeho projektu věří, letos na jaře do dalšího rozvoje firmy Cera vložili sedmnáct milionů dolarů.

Jak jste se dostal zrovna do Británie a ke zdravotnictví?

Když jsem skončil v Rohlík.cz, chtěl jsem si udělat tak rok volno. Odjel jsem do Chorvatska na dovolenou a za tři dny jsem se začal nudit. Tak jsem odtamtud poslal mail přes síť McKinsey, kde jsem dříve pracoval, že bych se chtěl do něčeho pustit.

To je podnikání tak návykové, že se bez něj nedá vydržet?

Nejdřív máte pořád spoustu starostí, nespíte z toho, ale když se to povede, přijde okamžik nadšení, zvlášť když se vám podaří přinést lidem novou službu. Třeba, že už nemusejí chodit na nákupy. Jakmile si to jednou zkusíte a povede se vám to, tak chcete znovu. Stejné to bylo u mě.

Kdo se vám na váš mail ozval?

Charles Songhurst, který je mimořádně zajímavý člověk. Působil v McKinsey v Londýně a tam napsal studii o Googlu, která se zalíbila Billu Gatesovi, a tak ho i s celým týmem najal a z Charlieho se stal rychle šéf strategie Microsoftu. Mezitím také vydělával na akciích a dnes je investorem s dvěma nebo třemi stovkami investic různě po světě. On a jeho partner Stephen Bence se mi ozvali týž den, kdy jsem ten mail napsal, a já za nimi pak hned odletěl do Londýna.

A už jste měl v hlavě zdravotnictví?

Ne, měl jsem nápady z oblasti financí. Charles se Stephenem mě zastavili s tím, že si myslí, že přijde velká změna ve zdravotnictví. Řekli mi, jestli bych se nechtěl podívat na zdravotní péči, kde jsou služby, které by šly prodávat přímo zákazníkům, které by přinášely lepší péči a šly by začít bez toho, abychom museli mít od začátku velké napojení na zdravotní systém.

Takže jste se pustil do studia britského systému zdravotnictví?

Museli jsme si udělat důkladnou rešerši všeho. Například jak velký objem prostředků se v oblasti domácí zdravotní a sociální péče pohybuje, což je zhruba patnáct miliard liber. Polovinu z toho platí stát a polovinu soukromé osoby. Takže i ten trh soukromě placené zdravotní péče je obrovský. Museli jsme nastudovat desítky předpisů, pravidel, regulací, rozhodovacích procesů, ale i pacientských zvyklostí a podobně.

Nakonec to studium vyústilo v rozhodnutí založit firmu Cera. Jaké služby poskytuje?

Podpořte Reportér sdílením článku