Čelisti, Vetřelec, Mlčení jehňátek. Osm nejlepších plakátů historie

4. března 2019

foto: ČTK/Profimedia.cz

Jak vybrat osm nejpovedenějších filmových plakátů v dějinách kinematografie? Hlavním kritériem bylo, aby ve své době byly něčím výjimečné a průkopnické a posunuly tak branži zase o kus dál. Co myslíte, vybrali jsme správně?

Metropolis, 1927

Černobílý a němý film rakouského režiséra Fritze Langa pomohl zpopularizovat v té době již známý žánr science fiction, navíc vytvořil zcela nový žánr “cyberpunk”. Předlohou byl stejnojmenný román režisérovy ženy They von Harbour. Jen vizuální efekty, které se dalším filmařům podařilo napodobit až o mnoho let později, stály německé studio UFA sedm miliónů marek. Zpočátku byl Metropolis naprostý propadák, ale stal se z něj kult a film si oblíbil mimo jiné Adolf Hitler.

Originál tohoto plakátu byl v roce 2005 prodán za 650 tisíc dolarů a stal se tak nejdražším kouskem svého druhu.

foto: ČTK/Profimedia.cz

Casablanca, 1942

Klasický malovaný plakát. Snímek získal Oscary za nejlepší film, režii a scénář, ale velmi oceňovaný byl zejména díky hereckým výkonům obou hlavních protagonistů – Humpreyho Bogarta a Ingrid Bergman. Ti se před první klapkou neměli v lásce a chtěli se z natáčení vyvléct Ingrid Bergman byla přesvědčená, že film u diváků nespěje: nelíbila se jí její role Ilsy Lund a protože nedostala do ruky kompletní scénář, netušila, jak film skončí, což je v případě Casablancy zásadní.

Autorem je Bill Gold, který dosud vytvořil přes sto filmových plakátů. Ten první byl k filmu Yankee Doodle Dandy a prozatím poslední k filmu J. Edgar.

foto: ČTK/Profimedia.cz

Vertigo, 1958

Snímek který se v tuzemských kinech promítal s podtitulem Závrať, byl přijat kritikou velmi chladně. Alfred Hitchcock z toho obvinil hlavního protagonistu Jamese Stewarta a rozhodl se s ním již nikdy nespolupracovat. Druhou hlavní roli hrála Kim Novak, animované sekvence spoluvytvářel Salvador Dalí. Po téměř třiceti letech, v roce 1984, producenti uvedli film znovu. Udělali dobře, snímek získal mnoho fanoušků především pro kamerové triky, které měly vyvolat pocit závratě.

Saula Basse pomohl povznést filmovou reklamu na umělecké dílo. Dokázal to už svým prvním kusem, plakátem k filmu Anatomie vraždy.

foto: ČTK/Profimedia.cz

Absolvent, 1967

Oscarový snímek režiséra Mikea Nicholse je spojen s nezapomenutelným soundtrackem od Simona a Garfunkela. Nejslavnější píseň Mrs. Robinson však museli tvůrci několikrát přepisovat a nakonec se ve filmu objevil pouze refrén – zbytek písně nebyl v době natáčení ještě složený. V roli svůdné čtyřicátnice se objevila Anne Bancroft, do role nesmělého dvacetiletého absolventa byl obsazen Dustin Hoffman. Ve skutečnosti byl mezi nimi pouze šestiletý věkový rozdíl.

Ona ikonická noha ve skutečnosti nepatřila herečce Anne Bancroft, ale modelce Lucy Gray, která za Bancroftovou zastupovala jako dublérka.

foto: ČTK/Profimedia.cz

Rosemary má děťátko, 1968

Podpořte Reportér sdílením článku