Balkánský podnikatel a Šlachtův důstojník líčili past na šéfa ČEZ

Report

Jak lze využít kontaktů s elitním policejním důstojníkem ÚOOZ v byznysu? V kauze policisty Luďka Vokála šlo mimo jiné o nastražení pasti na Daniela Beneše, šéfa ČEZ. „Tak a teď si piš,“ úkoloval vlivného policistu podnikatel s problematickou pověstí.

Jak lze využít kontaktů s elitním policejním důstojníkem ÚOOZ v byznysu? V kauze policisty Luďka Vokála šlo mimo jiné o nastražení pasti na Daniela Beneše, šéfa ČEZ. „Tak a teď si piš,“ úkoloval vlivného policistu podnikatel s problematickou pověstí.

Bosenský podnikatel Albin Arifovič chtěl nastražit past na generálního ředitele polostátního kolosu ČEZ Daniela Beneše. Zjistila to Generální inspekce bezpečnostních sborů loni při odposlouchávání vysoce postaveného důstojníka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luďka Vokála.

S využitím smyšleného policejního šetření chtěl Arifovič pravděpodobně vyvolat tlak na Beneše. Podle tohoto plánu, který vyplývá přímo z odposlechů schůzek mezi podnikatelem a důstojníkem Šlachtova sboru, by Arifovič po nějaké době na oko zařídil, že se spis na Beneše uzavře a šetření zastaví. To by pak mohl dále využít. Jak konkrétně, už ale policistovi neřekl.

Ke svému plánu chtěl Arifovič využít Luďka Vokála, s nímž se znal od devadesátých let. Vokál tehdy dělal na protidrogové jednotce a Arifovič se pohyboval v prostředí, kde se o obchodu s drogami mluvilo. Ze stejné doby se Arifovič zná i s Vokálovým šéfem Robertem Šlachtou, nynějším ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

 

Piš si: Gacko, ČEZ, Srbsko

Magazín Reportér zjistil, jak přesně měla akce vypadat a jak spolu oba o případu mluvili.

Vokál: „Chtěl jsi vědět, kdo na něm (na Benešovi, pozn. red.) dělá? (…) Tak poslouchej: Nikdo. Je to vypuštěná kachna. K dnešnímu dni na Benešovi aktuálně nedělá vůbec nikdo. Akorát se prověřuje, jak chodil za Janou Nagyovou (na Úřad vlády, pozn. red.). Jinak na něm nikdo nedělá. Protože na něj nic není. Takže to jsou jen takový hysterie, co se šíří.“

Arifovič: „Dobře. Takže ty teďka uděláš tohle: v pondělí je porada, že? (…) Protože máš blízko k Balkánu (…) Tak jsi zjistil informace k ČEZ (související s investicemi na Balkáně, pozn. red.). A v pondělí to navrhneš na poradě. (…) Jde o to, abys toho Beneše stáhl pod sebe, protože tam lítá Gacko. Gacko. G, A, C, K, O. A Varna, Bulharsko.”

Vokál: „Gacko.“ (elektrárna v Bosně, kvůli jejíž výstavbě vedl ČEZ spor o kompenzaci ve výši 7,5 milionů eur, pozn. red.)

Arifovič: „Ano, napiš si Gacko, ČEZ, Srbsko. (…) A taky Varna, Bulharsko. A taky si napiš solární elektrárnu v Chomutově. Tam je souvislost Nagyová – Rittig. A řekni, že si to stáhneš pod sebe.“

Vokál: „To je smrtelný. Já o tom nic nevím, vole. To budeš muset všechno vědět ty.“

Arifovič: „Tak to zítra takhle řekneš na poradě. Já mu pak za dva týdny řeknu, že to dáváš do toho… No, jak tomu říkáte?“

Vokál: „K ledu.“

 

Obviněním policie nerozumím

Vokál se nakonec ke spuštění „akce ČEZ“ neodhodlal. A past na Beneše tedy Arifovičovi nevyšla. Přesto je způsob, jakým podnikatel bez problémů úkoluje významného důstojníka elitního policejního útvaru, velmi překvapivý.

Detektiv Luděk Vokál sloužil u policie čtyřiadvacet let. V posledních letech byl zástupcem šéfa odboru násilí na ÚOOZ. A právě loni se chystal odejít do civilu. Na schůzkách s Arifovičem si domlouval také svou další budoucnost. Arifovič sháněl Vokálovi zaměstnání a poskytl mu do užívání nový vůz Škoda Octavia v hodnotě půl milionu korun. Jenže to už bylo v době, kdy se na Vokála zaměřila generální inspekce a tajně jeho schůzky nahrávala. Generální inspekce bezpečnostních sborů považuje předání vozu za korupci. Arifovič i Vokál shodně tvrdí, že šlo o zápůjčku.

Vokála loni v říjnu zatkli. Byl měsíc ve vazbě. Obvinili ho z korupce a z vynášení informací. Podobné obvinění si vyslechl i Arifovič.

Vokálův advokát Radek Šmerda magazínu Reportér sdělil, že jeho klient nebude případ vůbec komentovat.

Arifovič prostřednictvím svého právníka Igora Veleby uvedl, že to byly jen obecné rozpravy: „Moje podnikání nemá nic společného s ČEZ. Luděk Vokál neměl možnost mi poskytovat žádné relevantní informace tohoto druhu a pro mě by tyto informace neměly stejně žádný význam. Svého případného vlivu jsem u policie nevyužíval,“ uvedl Arifovič. A dodal: „Obvinění policie nerozumím. Nerozumím tomu, co je trestného na tom, že jsem půjčil automobil jeho manželce. Dodnes na auto platím pojištění a je v evidenci společnosti, která jej pořídila.“

Policejní důstojník Vokál nosil Arifovičovi řadu informací, mimo jiné o vyšetřování „politického podnikatele“ Romana Janouška.


Další informace o celé kauze a také o její souvislosti s případem odsouzeného elitního policisty Petra Plaňanského se – společně s novými informacemi kolem vražd bossů Antonína Běly a Františka Mrázka – dočtete v novém čísle magazínu Reportér, které vychází v pondělí 9. května.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama