V útrobách Alcatrazu

19. července 2017

Alcatraz leží zhruba 2 kilometry od pobřeží a jeho rozloha činí 9 hektarů.

Profimedia.cz

Alcatraz je skalnatý ostrov uprostřed Sanfranciského zálivu v Kalifornii. Kdysi býval útočištěm pro indiány ve vyhnanství, v dobách zlaté horečky se z něj stala vojenská pevnost. Do historie vstoupil zejména jako obávaná federální věznice, kde seděl i šéf podsvětí Al Capone. Jak to tu vypadalo dříve a dnes?

Ostrov pelikánů

Podle staré pověsti býval ostrov místem, kam byli vyháněni příslušníci indiánských kmenů, kteří nedodržovali zákony svého společenství. Ve druhé polovině osmnáctého století objevili ostrov španělští kolonizátoři: 11. srpna 1775 vstoupil na břeh jako první námořní důstojník Juan Manuel de Ayala. V té době byl ostrov liduprázdný, obývala jej ovšem hejna mořských ptáků. Španělé jej proto pojmenovali Isla de los Alcatraces (Ostrov pelikánů) a právě z tohoto označení později vznikl název Alcatraz.

Alcatraz leží dva kilometry od pobřeží a jeho rozloha činí devět hektarů.

Nejstarší maják na západním pobřeží USA byl postaven před 170 lety.

Nedobytná pevnost

Po roce 1848 získala ostrov vláda USA: vysoudila jej od důstojníka Johna Charlese Frémonta, který při koupi ostrova neoprávněně jednal jejím jménem. Kvůli zlaté horečce, která ze San Francisca učinila jedno z nejbohatších měst světa, musela být zátoka chráněna proti případným útokům. Volba padla na Alcatraz, díky svým skaliskům a strategické poloze byl ostrov vhodným místem pro výstavbu vojenské pevnosti. Stavba byla dokončena roku 1859 a její součástí byl i první maják na západním pobřeží USA.

Historická fotografie ostrovní pevnosti Alcatraz z roku 1933.

Chodby Alcatrazu, jak je zachytil fotograf Laurent Burnier v roce 2015.

Al Capone

Věznicí se stal Alcatraz v roce 1907. V roce 1934 sem byl v poutech přivezen šéf podsvětí Al Capone. Přestože mohl mít na svědomí několik desítek vražd, stalo se mu osudným krácení daní, za které vyfasoval jedenáct let. Kvůli vážnému zdravotnímu stavu a za dobré chování byl po čtyřech a půl letech propuštěn do domácí péče. Za mřížemi zde pobýval i Robert Stroud, známý jako Ptáčník z filmu Birdman of Alcatraz, Morton Sobello, usvědčený v Rosenbergrově špionážním případu, nebo Floyd Hamilton, komplic Bonnie a Clydea.

Al Capone byl v Alcatrazu vězněný v letech 1934-1939.

Nebylo úniku?

Alcatraz se proslavil jako věznice, ze které není úniku. Pevnost byla opředena mnoha mýty, podle jednoho z nich nebylo možné zátoku přeplavat kvůli lidožravým žralokům. Ve skutečnosti za to mohly hlavně silné proudy a ledová voda. Za devětadvacet let (federální věznice tu fungovala do roku 1963) se pokusilo o útěk 36 mužů; 23 bylo zadrženo, šest zastřeleno, dva utonuli. Případ Franka Lee Morisse a bratrů Johna a Clerence Anglinových nebyl dodnes vyřešen, po útěku 11. června 1962 již nebyli spatřeni.

Jediní vězni Alcatrazu, kterým se možná podařilo z ostrova utéct.

Frank Lee Moriss unikl ventilátorem. Takhle nějak vypadala jeho cela.

Současnost

Dnes je Alcatraz významnou památkou, turistickou atrakcí a samozřejmě velmi atraktivní filmařskou lokalitou. Natáčel se tu například film Skála z roku 1996 se Seanem Connerym a Nicolasem Cagem nebo některé epizody ze sérií X Man či Star Trek a samozřejmě také thriller Útěk z Alcatrazu z roku 1979 s Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Od roku 1972 patří pod správu federální agentury na ochranu přírody NPS (National Park Service), jelikož je útočištěm mořských ptáků a dalších vzácných živočichů.

Dnes je Alcatraz turistickou aktrakcí, kterou ročně navštíví milion turistů.

Podpořte Reportér sdílením článku