Karambol na lyžích

10. března 2017

Lyžařův pád, kolem roku 1905, polovina stereofotografie

Rudolf Bruner-Dvořák

S jedním snímkem vladaře na běžkách jsme si během letošní zimy užili dost legrace. Na záběru starém přes sto let vidíme neznámého muže, který se na rozdíl od Miloše Zemana na lyžích neudržel. A když už srovnáváme s „lyžujícím“ prezidentem: v tomto případě jde o zábavu chtěnou, úmyslnou.

Nahrané pády – a nejen při lyžování – byly v počátcích fotografování sportů velice oblíbené. Tento snímek vznikl jistě ve 20. století, neboť lyžař už používá dvě hůlky; tu v levé ruce má pod tělem a vykukuje z ní jen talíř. Lyže budou nejspíš místní výroby, nejčastěji je zhotovovali horští truhláři. Značka na špičce bohužel nejde rozluštit – tehdejší fotomateriály neměly kvůli zrnu při zvětšení takovou ostrost.

Lyže bývaly v té době z jediného kusu dřeva, nejčastěji se používal jasan. Vosky se ještě nepoužívaly, ale vázání má náš hrdina již novější, než bývalo v dobách úplných počátků lyžování: s volnou patou, aby mohl na lyžích i „chodit“. Ale není to později tak oblíbený Kandahar, jak nám – jako už vícekrát v minulosti tohoto seriálu – pomohl rozluštit sportovní fotograf Jiří Koliš. Velmi sledované bývalo při tehdejších radovánkách tohoto typu oblečení. Dámy lyžovaly v dlouhých šatech, použití kalhot se považovalo za nemravné.

Lyžařův pád, kolem roku 1905, polovina stereofotografie

Rudolf Bruner-Dvořák

Autor snímku, Rudolf Bruner-Dvořák, měl fyzický hendikep – menší hrb. Při výletech nejspíš používal stereofotoaparát formátu 8,5 x 17 cm, který byl poměrně lehký a přitom kvalitní. Zřejmě fotografoval z ruky, bez stativu. Profesionální zpracování je vidět na správném zobrazení struktury sněhu – není to přesvětlené „bílé prostěradlo“. Negativ se zachoval v dosti poškozené podobě, s částečně odchlíplou emulzí.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku