Editorial

Pětiletka

03 / 06 / 2018

Výměna několika nočních SMS zpráv vedla k následné ranní schůzce, kde mne po nezbytné úvodní větě „Čo proti mně máte?“ budoucí majitel přesvědčoval, ať v novinách zůstanu... Osobní vzpomínka šéfredaktora magazínu Reportér.

Výměna několika nočních SMS zpráv vedla k následné ranní schůzce, kde mne po nezbytné úvodní větě „Čo proti mně máte?“ budoucí majitel přesvědčoval, ať v novinách zůstanu... Osobní vzpomínka šéfredaktora magazínu Reportér.

Tentokrát bude můj úvodník poněkud osobnější, letos v červnu totiž vzpomínám na jedno malé výročí. Je tomu pět let, co si mne předseda představenstva pozval jednoho slunného odpoledne spolu s několika kolegy do kanceláře, aby nám oznámil, že němečtí vlastníci právě prodali vydavatelství Mafra Andreji Babišovi. Když jsem pak řekl, že bych tedy chtěl začít jednat o ukončení mé pracovní smlouvy, museli prodávající vyrozumět kupujícího, že si nejspíš kupuje MF DNES bez šéfredaktora.

Výměna několika nočních SMS zpráv vedla k následné ranní schůzce, kde mne po nezbytné úvodní větě „Čo proti mně máte?“ budoucí majitel přesvědčoval, ať v novinách zůstanu. Kromě řady emotivních argumentů a výčtu úspěchů holdingu Agrofert od jogurtů až po Lovochemii došlo i na sliby redakční nezávislosti a podpory rozvoje všech nabývaných titulů. Abych to zkrátil: nedomluvili jsme se. Akvizice Andreje Babiše odstartovala novou sběratelskou soutěž mezi českými multimiliardáři. Další mediální domy následně skoupili Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a skupina Penta. Převzetí vždy provázela slova o podpoře rozvoje a podobně.

Po pěti letech od začátku miliardářské éry to nevypadá, že by česká média – až na dílčí výjimky – v jejich rukou zrovna vzkvétala. Nevím o tom, že by nějak výrazně narostly rozpočty určené na tvorbu obsahu, spíše naopak. Sumy, které noví vlastníci za vydavatelské domy zaplatili, byly vysoké, a tak se investoři snaží dostat alespoň část zaplacených peněz zpět. Dá se to pochopit, ale k vyšší kvalitě novin a webů to nepřispívá. O tom, že tyto akvizice uvrhly redakce do permanentního podezření ze střetu zájmů, ani nemluvě.

Přesto nakonec na ten červen před pěti lety nevzpomínám se smutkem. Právě tehdy totiž padlo rozhodnutí, že se pokusíme přivést k životu časopis, který držíte v ruce. A o rok později začal Reportér vycházet. Za to, že již brzy oslaví čtvrté narozeniny, vděčí především vám, milým čtenářkám a čtenářům. Proto bych vám chtěl moc poděkovat za to, že si nás čtete, kupujete a předplácíte. Váš zájem nás všechny v redakci moc těší.

Přeji vám příjemné čtení a hezký začátek léta. •

 

Pozor! Příští číslo vychází již před prázdninami, v pátek 29. června.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat