GLOSY: Hradní etika a revoluce na radnicích

7. prosince 2014

Uniklý dokument o etice prezidenta republiky. Aktivisté na radnicích budou muset ukázat, co umějí. Taková jsou témata prosincových glos.

Jak se rodila etiketa pana prezidenta

Od uklízečky jsme získali torzo pravidel vypracovaných poradci, kteří nikdy nebyli jmenováni, pro pana prezidenta (dále PP). Je to rekonstrukce zmuchlaných útržků z odpadového koše s připsanými poznámkami, které nesou znaky energického rukopisu PP.

1) Každý projev uzavře PP bonmotem. Může citovat sebe sama, ne ale víc než 3x v měsíci, aby výroky neztratily pel originality. (Pozn.: Nesmysl!)

?) /…/ pro dolních 10 milionů: přednese anekdotu, zběžně přeloží odborný anglický výraz, promluví rusky nebo čínsky, požádá o popelníček, podívá se na hodinky, občas i na strop apod.

5) Doplnit člun pomocným motorkem a vhodnějšími vesly, nácvik veslování a změny směru. Účelem /…/ na rybníku bez pomoci ochranky. (Proč? Dělají to rádi.)

7) Výrazněji označit vládní letadlo, aby k němu i při nedokonalém osvětlení letiště PP trefil.

11) Je-li ve slovníku spisovné češtiny poznámka „vulg.“, není vhodné, aby PP takové slovo použil ve společnosti ženy ani v přítomnosti víc než jednoho muže. (Budu říkat, co chci!!!)

12) Při prvních příznacích virózy se PP mírně rozkročí a zaměří pohled na pevný bod na druhé straně místnosti (princip buddhistické meditace). Musí-li se přemístit jinam, řídí se spárami mezi dlaždicemi. Je-li to možné, sedí, dokud se stav nestabilizuje.

16) Vybavit PP kapesní buzolou, aby neustále věděl, kterým směrem je východ.

Víc útržků se bohužel nezachovalo.

Pro vzácné chvilky volna navrhujeme skautskou hru k procvičení paměti. Zakryté objekty, které by po desetisekundovém pozorování a opětovném zakrytí měl PP vyjmenovat: jeho článek v Technickém magazínu 1989, záznam zku…né volby prezidenta 1993, Machiavelliho Vladař apod. Postupně zvyšovat počet až na 10.

Máte-li další náměty, posílejte je rovnou mluvčímu Ovčáčkovi.

Jan Tichý

Revoluce na radnicích: Cyklostezky nejsou všechno

„Nikdy jsem se neviděla jako politička, chtěla jsem být pankáč.“ Vyjádření nové radní Kateřiny Videnové, zvolené v Praze 7, ukazuje, jaká revoluce nastala v mnoha městech a obcích po sestavení vládnoucích koalic. A jaké nástrahy na občanské aktivisty, kteří obsadili radnice, momentálně čekají. Zakládající členka sdružení Letná sobě! pro místní časopis Hobulet dodala: „Doufám, že se mi podaří zachovat si uvažování nezatížené byrokracií.“ To však půjde těžko.

Lidé, kteří dosud věnovali své úsilí převážně tématům, jako jsou cyklostezky, bezbariérové zastávky, kompostování ve vnitroblocích či sousedské snídaně, nyní musí řešit o poznání náročnější úkoly: správu obecního majetku, podivně nastavené smlouvy po svých předchůdcích, často závratné úvěry a investice. K tomu je třeba přičíst armádu úředníků, jejíž ochota měnit zaběhnuté pořádky nebude z principu nijak oslnivá. Nějaký ten vedoucí odboru, který má na starosti územní plánování či finance, se pak může nové garnituře vyloženě vzepřít.

Pouhý nadšenecký přístup, s jakým si „pučisté“ získali přízeň zejména mladších voličů, stačit nebude. Zrušíme (pro)herní automaty! − zní jedno z prohlášení, která reprezentanti těchto politických uskupení rádi opakují – v tomto případě na adresu videoloterijních terminálů. Uvidíme, zda jako náhradu neřestí a zhýralostí podobného typu – včetně cinknutých smluv, v jejichž pozadí stojí nejrůznější šíbři a kmotři − nabídnou víc než blešáky, předzahrádky a tančírny.

Marek Šálek

Podpořte Reportér sdílením článku