Jeden za třicet, druhý bez dvou za deset

Letadlo Petra Kellnera a PPF Group.

Profimedia.cz

O hospodářských výsledcích dvou nejsilnějších korporací vlastněných českými podnikateli.

Petr Kellner téměř třicet miliard korun zisku po zdanění. Andrej Babiš necelých osm. Dvě největší korporace vlastněné českými podnikateli, tedy PPF Group a Agrofert, zveřejnily svoje výsledky za rok 2016.

Loňským i letošním příběhem Kellnerova byznysu, který z největší části stojí na půjčování peněz, je Asie a zejména Čína. Z geografického pohledu, tedy kde má Kellnerova skupina nejvíce rozpůjčovaných peněz, Čína již vládne s více než třetinovým podílem. Česko je druhé s pětadvaceti-, Rusko třetí s dvacetiprocentním podílem. Pokud bude Miloš Zeman opětovně zvolen prezidentem, čeká ho na Východ ještě mnoho cest.

Největší novou investicí loňského roku byla sázka na udržení hnědouhelných dolů a elektráren LEAG ve východním Německu, kde drží PPF polovinu. Staronovou oblastí, do které se skupina vrhla, jsou média, konkrétně lifestylové weby v Londýně sídlící skupiny Culture Trip. Loni do nich vložila téměř sedm set milionů korun. Na daních z příjmů skupina PPF zaplatila sedm miliard, 194 milionů šlo na charitu.

Čísla skupiny Agrofert loni převážně klesala, což je z velké části jen účetní záležitost. Důvodem je zejména propad cen ropy a souvisejících chemikálií, což vede ke snížení tržeb, ale i nákladů. Celkové tržby chemicko-potravinářského holdingu klesly o šest procent na 155,3 miliardy korun. Mimo Evropskou unii utrží holding jen čtyři procenta, nejvýznamnější pro něj je Česko, Německo a Slovensko.

Na provozních a investičních dotacích Agrofert inkasoval 1,5 miliardy, na zelených bonusech ze svých bioplynek téměř 160 milionů. Na dani z příjmů Agrofert zaplatil přes 1,8 miliardy. Nadace Agrofert získala téměř 102 milionů.

A pak je tu samozřejmě politická linka: Institut pro politiku a společnost získal od Agrofertu osm milionů a hnutí ANO 559 tisíc.

Podpořte Reportér sdílením článku