O kradené peněžence, nalezené v den voleb

Report

Volička našla v den voleb v zákoutí zastrčené uličky peněženku – bylo jasné, že ji tam odhodil zloděj. Volala tedy pozdě večer na policii a stala se z toho taková dlouhá horečka volební noci.

Ačkoli okolo frčely volby, zloděj kradl. Vztah mezi zloději a volbami je chatrný, třebaže i zloději rádi kritizují korupci politiků. Ale bylo lepší, že zloděj k volbám nešel, ještě by tam okradl volební komisi – a jak z následujícího vyplyne, policie by nic nevyšetřila.

 

Neumím indicky

Volička nalezla zjevně uloupenou peněženku. Byl v ní indický pas, letenka a modlitební knížka jednoho z indických náboženství. Aby přespolní voličce neujel vlak, zatelefonovala na policii v Praze až z domova. Ale nepochodila.

Rozespalého policistu její hlášení nezajímalo. Není tam totiž od toho a také neví, kdo je ta Indka. Většina voličů všech kandidujících stran už spala. Spali i straničtí předáci a kandidáti. Částečně spal i ten policista. Mluvil s pauzami, jak upadal do letmých dřímot. Nevím, pauza, komu bych ten pas, pauza, dal. Nikdo se nepřihlásil.

Volička nespala. Třeba se teprve přihlásí a třeba jinde než u vás. Okradení jdou vždycky na policii, říkala.

 

To já, pravil policista a kratince zas zadřímal, fakt nevím. Tady se nehlásila. A stejně neumím indicky.

Že byste umístil můj telefon na ty vaše policejní sítě, aby se to propojilo – vynalézavě navrhovala volička –, Indka by mi pak zavolala, až na policii přijde, nebo až ji svými postupy policie najde.

To není naše starost, milá paní. My tady nejsme žádní propojováci. Běžte s tím na indickou ambasádu.

Volička řekla, je noc a ta Indka je zoufalá. Já vám tu peněženku s pasem ráno donesu. Nejsme ztráty a nálezy, ožil policista. Tak vy tady pomáháte sobě a chráníte sebe, řekla volička a vypnula mobil. Oni si ani nezapíšou, kde a v kolik se ta peněženka našla, pomyslela si.

 

Neteř zasahuje

Ráno moudřejší večera. Ukázalo se, že ODS půjde nahoru, ANO zas kolísavě dolů. Pan Babiš by mohl žádat lepší sčítací odborníky místo těch amatérů. Sám by je dodal, to by pak byly pořádné výsledky!

Volička vstala brzy, moudřejší z peněženky nebyla. Vzápětí přišla mladá neteř. Napiš té Indce, poradila.

Neznám adresu, vzdechla volička. Neteř vzala do ruky mobil. Za chvilku Indku na Facebooku našla a napsala jí. Volička užasla, byla ještě starosvětská. To jde? No jasně, řekla novosvětská neteř.

Indka odepsala. Byla nešťastná, šla také na policii. Řekli jí, že nikdo nic nehlásil, že nic nevědí, a poučili ji, aby si na své věci dávala pozor. Okradli ji na Karlově mostě. Kdyby král Otec vlasti věděl, že na jeho mostě okrádají křesťané hinduisty, divil by se.

A to už vylezly konečné výsledky voleb. Prezident je glosoval, že někdo si trochu polepší, jiný trochu pohorší, ale nikdo nebude pít šampaňské a nikdo se neoběsí. Ani on.

Prezident je chlapík, výsledky Strany práv občanů Zemanovců (samostatně získali v celé zemi pouhých 21 křesel zastupitelů, o deset méně než minule) ho neskolily. Je to tvrďas. Slabší kus by padl.

 

Proč nepomohli?

Indka a neteř se sešly na Malostranském náměstí. Poslaly starosvětské voličce vzduchem fotku, Češka a šťastná Indka, obě rozchechtané, jedna hezčí než druhá. Na policii poslaly mail, už nic nehledejte, našly jsme se samy (jako kdyby policie něco hledala).

Bylo ráno. Probouzeli se okradení, zloději i vítězní politici. Nevědí, co z nich bude za pár let. Nějak to k sobě patří, Indka, policie, zloděj a vítězové voleb. Jenže volička neví jak.

Proč té Indce nepomohli? Mají snad policisti něco proti Indům? Nebo si jen, i se slibovaným digitálním státem za zády, zdřímli? Jedno je však jisté. Čeští policisti nejsou žádní propojováci. Pak se divte volbám. Už lidovecký klasik Josef Lux říkával, dopadly, jak dopadly. •

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama