Brusel je zlý, ale eura nesmrdí

10. května 2015

Maďarský premiér Viktor Orbán.

foto Profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán říká, že není příznivcem Evropské unie. Neříká však už, že z fondů EU profitují lidé, s nimiž ho pojí nebo pojily úzké osobní vazby: mezi nimi je ostatně i jeho zeť. Příběhy podnikání oněch lidí jsou zajímavým svědectvím o fungování maďarské ekonomiky a politiky v Orbánově éře.

Ten muž kdysi přirovnal Brusel k Moskvě v nejtemnějším období komunismu. O Západu často mluví s jistým soucitem a naznačuje, že se nachází v hluboké a možná nezvratné sociální a ekonomické krizi. Loni v projevu vyzdvihl pouze východní země, Rusko, Čínu a Turecko. Jednoduše – maďarský premiér Viktor Orbán o Evropské unii a Západu s láskou nemluví.

To však neznamená, že by se evropské peníze od daňových poplatníků ze zkaženého Západu nehodily. Od doby, kdy se Orbán v roce 2010 dostal k moci, se výrazně zlepšily výsledky firem spojených s jeho dobrými známými – a to díky účasti na projektech financovaných plně nebo zčásti z Evropské unie; z fondů, do nichž svými daněmi přispívají občané západní Evropy.

Novináři z maďarského centra investigativní žurnalistiky Direkt36 analyzovali nejrůznější dokumenty týkající se státních zakázek a projektů podporovaných z peněz Evropské unie. Zjistili, že z nich profitovaly například firmy spojené s Lajosem Simicskou, Orbánovým známým ze střední školy a donedávna blízkým spojencem.

Evropské peníze též podpořily podnikání Lőrince Mészárose, který vyrostl ve stejné vesnici jako Orbán a nyní působí jako předseda nadace spravující premiérův milovaný projekt – fotbalovou akademii. A podobně funguje podnikání člena premiérovy rodiny Istvána Tiborcze, manžela Orbánovy nejstarší dcery.

Báječné zakázky

Firmy spojené s těmito lidmi si za posledních pět let vedly neobyčejně dobře při výběrových řízeních na nejrůznější státní zakázky – a většina státních projektů je v Maďarsku financována alespoň částečně Evropskou unií. Přesný objem evropských peněz pro tyto firmy se obtížně odhaduje, neboť data umožňující sledování evropských peněz se skrývají v různých vládních databázích. Nicméně z dostupných dokumentů a údajů shromážděných protikorupční skupinou K-Monitor a dvěma výzkumnými agenturami Microdata a Corruption Research Center Budapest přece určité informace získat lze. Tak například projekty podporované penězi Evropské unie tvoří 88 procent objemu státních zakázek ve výši miliard eur, na nichž se podílela firma Közgép spojená s Lajosem Simicskou.

Podpořte Reportér sdílením článku