Čapí hnízdo a demontáž demokracie

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek ve sněmovně, 16. ledna 2018.

Milan Malíček / Právo / Profimedia

Babiš vykládá, že případ Čapí hnízdo zorganizovala blíže neurčená mafie, o níž nejsou důkazy. Jeho (a nejen jeho) chování v případu je projevem zápasu o to, co republice hrozí.

Už zase si politici myslí, že jsou vyšetřovateli i soudci současně. Babiš je toho králem. Vrhá obvinění na jiné politické postavy, často doplňované i amatérským rozsudkem. Obvinění zaměňuje u cizích se zločinem, u svých s nevinností. Není to ovšem jen problém Babiše, ten je teď právě na ráně, je to problém léta se táhnoucí právním prostředím. Česká země už navršila ohromnou hromadu velmi vážných obvinění, zejména na osoby nějak veřejně činné. A ta obvinění navršily osoby také veřejně činné.

Obvinění řeknou, že zvažují trestní oznámení za pomluvu. Ale nepodají ho, protože si představí léta handrkování s výsledkem, který přijde v době, kdy už nikdo neví, o co tehdy šlo. A jistě jsou i obvinění, kteří se radují, že věc usnula.

Neznámá mafie

K tomuto právnímu amatérství patří často nepochopitelná nečinnost orgánů (ne)činných v trestním řízení. Před očima veřejnosti se vrší velmi vážné situace, v kterých žádné obvinění nepadá. A když padá, vyšetřování se zastavuje z důvodů veřejnosti neobjasněných. Lidé mají často pocit, že orgány nevidí a neslyší. Ale často je to opačně, soudy vracejí žaloby pro nedostatečnost důkazů. Svět spravedlnosti není ani bezpečný, ani předvídatelný. Politický svět si na to často stěžuje, ale o nápravu neusiluje. V právním šerosvitu se výborně kličkuje i bojuje.

Sledujeme už delší dobu manévry Andreje Babiše na téma Čapího hnízda. V hlavní roli je blíže neurčená „mafie“, která celý případ zorganizovala, protože jí Babiš a Faltýnek vadí. Pomalu pátý rok si Babiš s mocí tyká, ale důkazy či indicie o existenci takové mafie žádné orgány za tu dobu nepřinesly. Žádný člen mafie nebyl obviněn a nikdo konkrétní nebyl z konkrétních činů v té mafii podezírán. Když o ní Babiš ví, má v první řadě informovat příslušné policejní orgány. To neudělal. Uchyluje se k všeobecnému obviňování, určenému voličům. Neobvykle rozumně se zachoval ministr vnitra, který nezbavil expolicistu Komárka mlčenlivosti, čímž mu zamezil vykládat před poslanci cokoliv a připomněl mu, že své poznatky, má-li je, musí předat policii a tam za ně vzít odpovědnost, jak se mu už jednou stalo.

Babiš kličkuje odborně. Právní mlhy mu vyhovují. Mnoho lidí už přesvědčil, že mafie Čechů ovládá i Brusel. Neví se ale, jestli to Brusel ví. Babiš tvrdí, že případ je zpolitizovaný. To je pravda, vždyť je předsedou vlády, který je stíhán pro kriminální čin – nic političtějšího si nelze ani představit. Přesvědčuje lidi, že ho zpráva OLAF neobviňuje, třebaže si lidé tu zprávu čtou a dozvídají se z ní, že k jeho firmě doputovala padesátimilionová dotace, ačkoliv na ni neměla nárok.

Jak to napravit

Podpořte Reportér sdílením článku