Došlo nám, že poličkou bez vrtání můžeme zachránit mnohá manželství
11. prosince 2024
11. prosince 2024
Domy a interiéry spolu začali navrhovat doma v obýváku. Vydrželi tam ještě chvíli, i když se jim narodily děti a do týmu přibyli další kolegové. Dnes architektonický ateliér boq manželů Jany a Miroslava Stachových sídlí v pražském Karlíně a je držitelem několika Českých cen za architekturu, loni se jimi navržený Dům bez zahrady dostal do mezinárodního výběru Building of the Year. A na podzim Stachovi představili další projekt. Řadu designového vybavení do koupelny, kterému vévodí revoluční polička – drží ve sprchovém koutě bez vrtání, jen za pomoci magnetů.
Jana Stachová: U mě to není projekt, ale právě náš ateliér. Původně jsme ani nesnili, že nakonec budeme mít takhle velký ateliér a že tu budeme s lidmi, s kterými je nám dobře pracovně i lidsky. Za to jsem vděčná, protože ne vždycky to takhle bylo.
Miroslav Stach: Ateliér je srdcovka. Ale pokud bych měl jmenovat nějaký náš projekt, pak jsou to cateringové pulty pro Národní divadlo. Jsou nenápadné, neokázalé, nikdo o nich vlastně moc neví. (smích) Požadavek byl sestrojit stroj na kolečkách, který umí zmizet a zase se objevit a v pěti pozicích dovede obsloužit všechny diváky. Pocit, že máte něco svého v tak významné budově, je výjimečný.
MS: Náš úspěch je odpracovaný, rostli jsme postupně. Recept je jednoduchý – snažit se dělat věci co nejlépe.
JS: A určitě je potřeba vytrvalost.
MS: Nevzdat to. Za některé věci je třeba bojovat nejen před klientem, ale hlavně před úřady. Někdy to bolí, někdy se to nepovede, ale nesmíte se začít bát výzev.
JS: Boj s úřady je něco, co se roky nemění. Chápu, že pro někoho je to důvod, proč přestane architekturu dělat. Nekonečná dohadování a přetahování se o hlouposti vám berou kreativitu. Konec architekta je, když uvažujete od začátku o návrzích tak, aby se líbily úředníkům.
MS: Tam až se dostaneme, tak to tu zavřeme.
MS: O roky. A to my jsme středně velké studio. Velké firmy, které staví nové čtvrti Prahy, zažívají zdržení i patnáct let. Kvůli byrokracii se tak nekoukáme na současnou architekturu, nové čtvrti v Praze jsou staré projekty. Přitom dnešní doba je stále rychlejší, během pár let se zvládne proměnit svět. To úředníci pořád nechápou, jedou podle starých mustrů.
JS: Ale nejsou takoví všichni. Někdy máte úředníka, který vám zavolá, když něco chybí v dokumentaci, je ochotný se domluvit. Pak je úředník, který čeká do posledního dne lhůty, aby vám až pak napsal výzvu k doplnění žádosti a tím si zase prodloužil čas na vyřízení. Vy pak promeškáte stavební sezonu, stavba má hned rok zpoždění a investora projekt stojí víc peněz.
JS: Ty brýle nejsou jen třešnička pro klienty, jsou důležité i pro nás. Můžeme si díky nim ve virtuální realitě porovnávat různé hmoty, dávat si k sobě jednotlivé celky.
MS: Když jsme byli na fakultě, tvorba vizualizací byla náročná – na výkon počítače, na software, programů nebylo tolik a byly poměrně drahé. Dnes máte spoustu nástrojů, které vám udělají vizuály v dokonalé kvalitě, jejich využívání je relativně snadné.
Podpořte Reportér sdílením článku
Specializuje se na rozhovory a lifestylová témata, která se snaží rozbít zažité stereotypy.