Pandury. Stopa kamaráda premiéra Fica | Reportér Magazín

Pandury. Stopa kamaráda premiéra Fica

Článek

Tomáš Syrovátka

Tomáš Syrovátka 18 / 09 / 2014

V kauze nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu se objevilo dosud nezveřejněné svědectví, které může být nepříjemné pro slovenského premiéra Roberta Fica.

Foto: Profimedia

V kauze nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu se objevilo dosud nezveřejněné svědectví, které může být nepříjemné pro slovenského premiéra Roberta Fica.

O půl miliardy v souvislosti s obří armádní zakázkou na transportéry Pandur nežádal podle výpovědi manažera rakouské zbrojovky Steyr „jen“ český lobbista Marek Dalík. Jak se nyní ukázalo, další manažer Steyru vypověděl, že podobně se choval i slovenský zbrojař a Ficův přítel, Miroslav Výboh. Prezentoval se při tom jako „poradce slovenského premiéra“. Už tehdy jím byl Robert Fico.

Po Dalíkovi, dobrém známém tehdejšího českého předsedy vlády Mirka Topolánka tak případ z roku 2007 výrazně zasahuje i nejbližší okolí jeho slovenského protějšku. Ostatně čtveřice Topolánek, Dalík, Fico, Výboh se tehdy neformálně scházela.

Je tu však výrazný rozdíl: zatímco Topolánek je už dlouho mimo politiku, Dalík stojí kvůli pandurům před pražským městským soudem a jejich ODS je malou opoziční stranou, v Bratislavě je situace přesně opačná. Fico je opět předsedou slovenské vlády, jeho strana SMER je hegemonem tamní politiky a Výboh vlivným zákulisním hráčem. Obchoduje v realitách a mimo jiné vykonává funkci honorárního konzula Monackého knížectví v Bratislavě.

Řada slovenských politiků navíc o Výbohovi tvrdí, že má u vlády a jejího předsedy velké slovo. Média zase píší o zakázkách, které Výboh od státu získal.

„S premiérem Ficem se znám už od roku 1994, kdy jako právník zastupoval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. Vídáme se i teď,“ přiznal Výboh svůj vztah s předsedou vlády. „To ale neznamená, že mi nějak pomáhá. Takhle to přece v životě nechodí,“  řekl Výboh v budově pražského městského soudu, kde svědčil právě v kauze Pandur.

Též Robert Fico letos přátelství s Výbohem přiznal. „Nebudu se tvářit, že není můj přítel, znám ho 20 let. Nebudu lidi zatracovat,“ řekl na tiskové konferenci předseda slovenské vlády.

O Výbohově roli při nákupu pandurů se dosud vědělo jen to, že se 8. listopadu 2007 účastnil schůzky v pražské restauraci U Malířů, kde zástupci Steyru a České republiky probírali mnohamiliardový kontrakt.

Na jedné straně seděli Dalík, Výboh a tehdejší první náměstek ministryně obrany Martin Barták a na druhé špičky Steyru. Přitom podle obžaloby Dalík řekl, že pokud má Steyr zájem o pokračování projektu, bylo by nutné zaplatit třikrát šest milionů eur (tehdy asi 484 milionů korun – pozn. red.). Dalík podle svědectví vystupoval jako vyslanec úřadu předsedy vlády. „Komu mělo být zaplaceno těch 3krát 6 milionů, nebylo jasné,“ vypověděl manažer Steyru Stephan Szücs.

„Nezaslechl jsem nabídku ani od Dalíka, ani od jiného účastníka schůzky. Nikdo žádnou finanční částku nenabízel a ani ji nepožadoval. Nedovedu si to ani představit. S většinou účastníků jsem se viděl poprvé, podruhé,“ svědčil na začátku září Výboh před pražským městským soudem. Dalík rovněž považuje obvinění za lživá.

Jenže zatímco pražští žalobci se soustředí jen na českou část příběhu, tedy údajnou Dalíkovu žádost o peníze v restauraci U Malířů, rakouská policie vede mnohem rozsáhlejší vyšetřování. Jeho ústředními postavami jsou kromě Dalíka i Lova Drori, jeden z šéfů izraelské zbrojovky Rafael – a právě slovenský zbrojař Výboh. Podle rakouské prokuratury mohlo jít o organizovaný mezinárodní zločin.

Slovenskou stopu opírá rakouská prokuratura o dosud nepublikované svědectví někdejšího ředitele managementu a vnitřního prodeje rakouské zbrojovky Steyr Lutze Kampmanna. Ten se sice pražské schůzky U Malířů z důvodu dovolené neúčastnil, vypověděl však, že měsíc poté jej požádal Výboh o jednání ve Vídni. Setkali se ve známé kavárně Griensteidl v samém centru rakouské metropole. „Požadavek platby 18 milionů eur ve třech splátkách mi byl přednesen panem Výbohem v rozhovoru mezi čtyřma očima,“ vypověděl Kampmann.

Z požadavku na peníze byl prý v šoku. „Pan Výboh se prezentoval se jako poradce slovenského premiéra. Byl tím, kdo nám sdělil, že je zapotřebí určité částky, aby smlouva o dodávce vozidel pandur zůstala zachována. Položil požadavek tři krát šest milionů eur, poté vstal a odešel,“ popsal situaci Kampmann.

Po něm podle výpovědi přicestoval do Vídně ještě Lova Drori ze zbrojovky Rafael (dodávala pro pandury část výzbroje). Drori podle zástupců Steyru řekl, že přináší vzkaz od české strany. A upozornil, že 18 milionů eur, o které údajně žádal v listopadu 2007 Marek Dalík, by mělo zajistit i souhlas českého premiéra Mirka Topolánka s nákupem pandurů.

Centrální státní zastupitelství pro stíhání korupce ve Vídni pracuje s verzí, že šlo o žádost o úplatek. „Vůči Výbohovi a Drorimu bylo pro obdobné jednání jako u Dalíka zahájeno vyšetřování v Rakousku,“ potvrdil český státní zástupce Jan Kořán, který je s Rakušany v kontaktu.

Výboh přiznal, že do Bratislavy už přicestovala rakouská žádost o jeho vyslechnutí. Stejný pokyn zamířil do Izraele. „Jsem v kontaktu s rakouským státním zástupcem. Budu vypovídal stejně tak, jako jsem vypovídal v Praze,“ řekl Reportéru Výboh. Svědectví někdejšího ředitele managementu a vnitřního prodeje Steyru Lutze Kampmanna označil za lež. „Je absolutně vymyšlená.  Já k tomu nechci více hovořit, byl bych rád, kdybyste o tom nepsali,“ uvedl Výboh.

V této souvislosti zajímavá okolnost vyšla najevo při pražském procesu s Dalíkem. V době nákupu pandurů se totiž konaly neformální česko-slovenské schůzky ve složení Dalík, Topolánek – Výboh, Fico. Třeba na víně ve Valticích. „Probírali jsme nejrůznější témata,“ vypověděl Dalík.

Právě tam se s Výbohem seznámil. „Nevylučuji, že někdy padla řeč i na pandury. Byl to významný mezinárodní zbrojní obchod,“ prohlásil Výboh. Právě on jako letitý obchodník se zbraněmi se dokázal v tomto byznysu dobře pohybovat. Znal lidi i metody.

On sám ale popírá, že by se účastnil jakékoliv korupce. U soudu tvrdil, že na schůzkách ohledně pandurů zastupoval izraelskou zbrojovku Rafael, která spolupracovala s rakouskou firmou Steyr. A také slovenský zbrojní průmysl. A hlavně – že o žádnou korupci nešlo.

Od případu se distancoval i úřad premiéra Fica. „Jde o nesmyslnou konstrukci. Je přece nelogické, aby mohl slovenský premiér ovlivnit, nebo vůbec mít něco společného s obchodními aktivitami jiné země,“ vzkázal šéf tiskového oddělení úřadu slovenské vlády Erik Tomáš.

Kde je pravda? To musí zjistit rakouská prokuratura.

Lobista a přítel slovenského premiéra Fica Miroslav Výboh.
Lobista a přítel slovenského premiéra Fica Miroslav Výboh. Foto: Profimedia

Usměvavý známý premiéra Fica

Dorazil s předstihem. V černém obleku a černobílé kravatě vypadal na dlouhé chodbě Městského soudu v Praze, kde svědčil v obří kauze nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu, nenápadně. Pozornost vzbuzoval snad jen malým odznakem Monackého knížectví, který měl připevněný na klopě saka.

Neměl kolem sebe vyholené ranaře jako jeho „kolega“ z kauzy Pandur, někdejší ministr obrany Martin Barták. Naopak – usmíval se a ochotně si povídal. „Víte, nejraději bych byl, kdybyste o mé roli vůbec nepsal,“ říkal mi.

V tu chvíli nevypadal jako vlivná postava zákulisní slovenské politiky. Nevypadal jako muž, který obchodoval se zbraněmi, vydělává miliardy a velmi blízce se přátelí se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Obchodník, lobbista a honorární konzul Monackého knížectví na Slovensku Miroslav Výboh vystupoval pokorně.

Bývalý ředitel managementu a vnitřního prodeje rakouské zbrojovky Steyr Lutz Kampmann  vypověděl, že jste si v souvislosti s nákupem pandurů pro českou armádu řekl o 18 milionů eur. Víte o tomto svědectví?

Ano vím, četl jsem ho.

A co byste k němu řekl?

Že je absolutně vymyšlená. Říká to jen on sám.

Kampmann tvrdí, že jste vystupoval jako poradce slovenského premiéra Fica.

To všechno je nesmysl, věřte mi.  Já k tomu nechci více hovořit, já bych byl rád, kdybyste o tom nepsali. Probíhá řízení, jsem v kontaktu s rakouským státním zástupcem.

Jak byste popsal váš vztah s premiérem Ficem?

Známe se od roku 1994, kdy jako právník zastupoval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. Občas se vídáme.

Jste přátelé, probíráte soukromé věci…

Ano, ano, přesně tak.

Slovenská média píší o vašem vlivu na Fica či o zakázkách, které dostáváte od státu.

Toto je přece absurdní, to, že se s politiky znám, neznamená, že mi nějak pomáhají. Nechodím s nimi denně na pivo, vždyť oni mají svůj vlastní program. Takhle to v životě nechodí.

 

— Tomáš Syrovátka