Praha: Není zač, milý venkove!

21. října 2017

Profimedia.cz

Praha promluvila. Než začalo finišovat sčítání v metropoli, vypadaly celkové volební výsledky přece jen o trochu jinak. A některé změny, ke kterým tak na poslední chvíli došlo, mohou sehrát v dalším vývoji docela důležitou roli.

Kolem páté hodiny večerní byla v hlavním městě sečtena sotva polovina hlasů. Na druhém místě vytrvávala Okamurova SPD, zatímco TOP 09 se potácela se čtyřmi procenty mimo hru. Pak se ale čísla za desetinou čárkou začala nepatrně pohybovat a celkové pořadí získávalo jiné kontury.

Sledovat nárůst Kalouskovy strany o zlomky procent byl zážitek srovnatelný s nejdramatičtějšími olympijskými (nebo spíš paralympijskými) závody. A v cílové rovince se topka nejen zachránila před diskvalifikací, ale ještě vybojovala v hlavním závodě přece jen o něco čestnější předposlední místo.

Mohutný závěr předvedli rovněž Piráti, kteří díky hlasům z metropole předstihli v celkové bilanci SPD Tomia Okamury a urvali pro sebe bronzovou medaili (navíc o fous od stříbra). O něčem takovém asi nehalucinovali ani ti nejzakuklenější kryptoanarchisté z řad jejich přívrženců.

K tomu, že pražské hlasy hýbaly pořadím i počtem stran ve sněmovně, přispěla také rekordní volební účast. Celkově dosáhla 67 procent a výjimkou nebyly městské části (hlavně satelitní oblasti), kde přesáhla 70 procent, v Troji nebo v Křeslicích dokonce atakovala osmdesátiprocentní hranici.

Komety Feri a Klaus

Praha rovněž nepatrně oslabila triumf hnutí ANO, srazila ho pod symbolickou hranici 30 procent. Pražané zřejmě prožívají „spor o Babiše“ o něco intenzivněji a emotivněji než zbytek země, varování před hrozbou nové totality v podání tohoto politicko-hospodářského holdingu zde narážejí na úrodnější půdu než jinde. Svědčí o tom i porážka Babišovy partaje v některých významných městských částech. V Praze 1 zvítězila TOP 09, Prahu 2, 3, 5, 6 a 7 ovládli Piráti (se ziskem jen kousek pod 20 %). V jedenácti okrajovějších městských částech zase dominovala ODS a v Lysolajích vyhráli Starostové.

Liberální voliči si mohou pogratulovat i k tomu, že kdyby záleželo jen na Praze, pakovali by se z parlamentu komunisté (KSČM zde získala celkem 4,6 %) a v mnoha čtvrtích zůstal pod 5 procenty i Tomio Okamura a jeho SPD. Novou kometou na politickém kolbišti se díky Pražanům stal jedenadvacetiletý Dominik Feri (TOP 09), který se z posledního, šestatřicátého místa na kandidátce vyšplhal na druhou pozici, což mu zaručuje poslanecké křeslo. Podobný úspěch zaznamenal i nový poslanec Václav Klaus jr. (ODS), který získal bezkonkurenčních 22 635 preferenčních hlasů.

Zelené fiasko

Za zvláštní zmínku stojí Strana zelených, která v Praze mívala v komunálních volbách i přes 10 procent a například v Praze 4 má svého starostu. Tentokrát se jejich naděje obrátily v prach. Oproti zbytku země dosáhli sice Zelení v metropoli výraznější zisk, i ten byl ale zanedbatelný: 2,3 procenta. Celkově získali pouhých 1,45 procent, což je oproti minulým volbám, do kterých stranu vedl Ondřej Liška, ztráta víc než dvojnásobná. Ochránci přírody a menšin se tak nemohou těšit ani na tu nejnižší finanční injekci od státu (100 korun za hlas na úhradu kampaně).

Podpořte Reportér sdílením článku